1918 Meritie Oy, Kaskinen osakekirja varustamo
Kuvaus
LUE OSAKEKIRJAKERÄILYSTÄ . SUOMEN OSAKEKIRJAKATALOGI .
KATSO KAIKKI MYYTÄVÄT OSTA HETI -KOHTEET
Meritie Oy osakekirja vuodelta 1918. Omistajana herra J. Ranta-Knuuttila. Oikea kulma taittunut ja paperi kupruilee.
Varustamo perustettiin vuonna 1918 ja sen piti rakentaa itselleen kolme puista 400–600 rt rahtilaivaa höyrykonein ja purjein.
Vain yksi valmistui: 12.6.1919 vesille laskettu ss President Wilson (kuva ), 51 m, joka liikennöi Itämerellä ja Pohjanmerellä. Se oli viim. Kaskisissa rak. laiva. Oy Meritie omisti lisäksi lyhyen ajan kaksi muuta alusta, mm. harausalus Hellyn (myyty keväällä 1919).
Telakka sijaitsi Kaskisissa vanhan hörylaivasillan vieressä tullilaiturin eteläpuolella (tullilaiturin ja nykyisen lossin välimaastossa) vuokra-alueella. Lehti.
27.7.1918 telakan käyttämässä takomossa syttyi tulipalo. 6.10.1919 yhtiön telakka tarvikkeineen myytiin vapaaehtoisella huutokaupalla.
V. 1920 alkupuoliskon Wilson oli satamassa takavarikoituna** ja 8.1920 se vaurioitui haaksirikossa Tanskan salmissa.
**Riita vahingonkorvauksista, kun viivästyneen neitsytmatkan puutavaralastia jäiden tulon vuoksi ei päästy viemään Englantiin.
Sahaliikemies Jaakko Ranta-Knuuttila (lisää hänestä, kuva ) oli ilm. suurin om., M. A. Koivisto 8 %.
11.6.1921 pakkohuutokaupattiin Oy Meritien ulosmitattuja työvälineitä ym. telakkairtaimistoa ja 22.11.1921 ss President Wilson.
Laivan huusi J. Ranta-Knuuttila 200.000 mk:lla (rakennuskustannukset olivat olleet lähes 1½ Mmk). Se ei ole enää mukana Suomen laivarekisterissä 1923 jälkeen.
Yhtiö teki kaupparekisteriin vain perusilmoituksen. Valtion hakema konkurssi raukesi RO:ssa 14.5.1923 velallisen varojen (8000 mk) vähyyden vuoksi. Verovelkoja oli 740.000 mk.
https://www.porssitieto.fi/osake/lisaa/meritie.shtml
Myyjä
Osta heti
Lisätiedot
Maksaminen ja toimitus
Kysymykset
Kirjaudu sisään tai luo uusi tunnus.