Item image
Suosittu tuote1 / 1
HyväNuutajärvi

Osta heti

Sulkeutuu: 50pv 3h

3,00 €

Kuvaus

"ZORN ja Engström

Anders Zornin ja Albert Engströmin yhteistyö oli ja on kahdessakin merkityksessä "elävää maailmankirjallisuutta". Zorn, tuo mainio ja värikäs maalari, tuttu Suomessakin, oli elämänsä vaiheissa (1880-1920) sekä ihailtu että arvosteltu, melkeinpä paheksuttu. Moni muu omassa lajissaan vahva, omintakeinen maalari on kokenut samaa. Mutta ennen pitkää oli tunnustettava, että siveltimen mestarihan tämä mies on. Ja lisäksi suurenmoinen ihminen.

Yhtäläinen mestari oli Albert Engström, sanan ja piirtimen monivivahteinen, loistavasti tyylittelevä taiteilija. Vain pilapiirtäjäkö? Kolingen - tuo räsyinen ja rääväsuinen ukko - oli syvällisemmin tarkasteltuna suorastaan liikuttava hahmo. Sekä Zorn että Engström olivat Taalain talonpoikien ja "piikatyttöjen" ikuistajia. Erottamattomia ystäviä vuosikymmenien vierren; myös Strindberg oli molempien ystävä. - Katsokaapa Engströmin kuvaaja piirroksia tämän kirjan loppusivuilla.

Engströmin teos on kokoelma matkapakinoita, kotiseudun kuvia, hauskoja henkilöpiir-relmiä, tuokiokuvia; aina eläviä, luonnonläheisiä. Yleensä ilostelevia. Teos on molempien taiteilijoiden sanoittama ja kuvittama. Ilo saada tällainen ystävyys-teos suomalaisen lukijan käteen.

Dosentti Aarre Peltonen oli vuosien ajan tutkinut tätä kaksikkoa. Hän sai myös valmiiksi vähän ennen kuolemaansa teoksen suomennoksen, viitteineen ja kommentaareineen. Kaisa Peltonen on pätevällä tavalla huolehtinut oikoluvusta ja taitosta.

Teoksen kuvat on valittu 1942 ilmestyneen "lahjateoksen" sivuilta. (Bonniers)."

 

Alea-Kirja 1992, 1. painos. Pehmeäkantinen.

 

Hieman kulumaa.

 

Myyjä

a
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus3,50 €
NoutoIlmainen
Toimitusehdot:Helpostikuoressa.

Lisätiedot

Sijainti:31160 NUUTAJÄRVI
Kunto:Hyvä
Lisätty:01.06.2026 klo 02.53
Sulkeutuu:10.09.2026 klo 03.56
Kohdenumero:645450272

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos