Alustatalous ja uudet liiketoimintamallit

Item image
Suosittu tuote1 / 1
UusiHelsinki

Osta heti

Sulkeutuu: 59pv 22h

40,00 €

+ palvelumaksu 1,99 €

Kuvaus

KIRJA ON UUSI.

Millaisia liiketoimintamalleja alustoilla on ja miten ne toimivat?

Perinteisen yrityksen ansaintamallilla pyritään kaappaamaan arvoa arvoketjusta. Siksi perinteinen yritys pyrkii ostamaan raaka-aineita halvalla ja myymään lopputulosta kalliilla.

Menestyvää alustayritystä ei ole suunniteltu tuotantoa vaan vaihdantaa varten. Alustayritys on olemassa mahdollistaakseen eri ryhmien kohtaamiset. Alustojen moniarvoiset ansaintamallit syntyvät kohtaamisten ulkoisvaikutuksia ja ylijäämiä hyödyntämällä.

Tällaiset uudet liiketoimintamallit muuttavat kokonaisia toimialoja, kun alustat kaappaavat leijonanosan markkinasta: muiden yritysten selviäminen riippuu siitä, kuinka hyvin ne pystyvät liittymään osaksi alustojen ekosysteemejä. Media-alalla murros alkoi yli kymmenen vuotta sitten. Seuraavana vuorossa ovat liikenne-, terveys-, rakennus- ja finanssialat sekä koulutussektori.

Tämä kirja kertoo, kuinka alustatalouden kanssa kilpaileva liiketoimintamalli voidaan rakentaa.

Myyjä

K
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Maksutapa:Huuto Turva
Toimitustapa:
NoutoIlmainen
Myyjä toimittaa5,00 €

Lisätiedot

Sijainti:00500 HELSINKI
Kunto:Uusi
Lisätty:19.06.2026 klo 16.08
Sulkeutuu:18.08.2026 klo 16.00
Kohdenumero:646722718
Katselukerrat:0

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos