Anatole France: Pingviinien saari

Kuvaus
Tarina alkaa, kun lähes sokea ja kuuro munkki Maël kastaa vahingossa saarellisen pingviinejä luultuaan niitä ihmisiksi. Tämä aiheuttaa teologisen kriisin taivaassa, joka ratkaistaan muuttamalla pingviinit ihmisiksi. Saari hinataan Ranskan rannikon edustalle, ja siitä alkaa "Pingvinian" eli pinguinilaisten valtiohistoria.
Kirja seuraa pinguinilaisten kehitystä muinaisajoista keskiajan ja vallankumousten kautta tulevaisuuden dystopiaan. Se on suora allegoria Ranskan historiasta ja sen kipupisteistä.
France harjoittaa yhteiskuntakritiikkiä, pilkkaa ahneutta, valtataisteluita ja sitä, miten nopeasti vastaleivotut "ihmiset" aloittavat sotimisen ja toistensa riistämisen.
Teos sisältää kuuluisan allegorian Dreyfusin tapauksesta, joka oli Francelle itselleen merkittävä poliittinen teema.
Tammi.
Nobel-sarja.
Sidottu, kovakantinen, irtokannet.
1976, 2.painos.
287 s.
Ei kynämerkintöjä.












