Item image
Item image
Item image
Item image
Item image
Suosittu tuote1 / 5
UudenveroinenPirkkala

Osta heti

Sulkeutuu: 61pv 14h

10,00 €

Kuvaus

Aurinko ei liiku - Markku Pääskynen

Tammi 2020

165 sivua ; 22 cm

 

Kaikki on hyvin, kunnes pelko hiipii perheen arkeen.

Aurinko ei liiku on jännittävä ja herkkävireinen kertomus enteistä, perheensisäisistä suhteista ja siitä, mikä on elämässä oikeasti merkityksellistä.

Nelihenkinen opettajaperhe on muuttanut pääkaupunkiseudulta pieneen pitäjään ja elämä asettunut uomiinsa. Silti jokin on vinksallaan. Lasten ja vaimon kanssa on pitkiä hiljaisuuksia. Esikoispoika tuntuu aavistavan ennalta, kun perhettä uhkaa jokin onnettomuus. Lähiseuduilla on useampi tapaus, jossa auton takakontista löytyy ruumis.

 

Kun luulee saavuttaneensa rauhan, kun kuvittelee että asiat vain toistuvat kuten ennenkin, tapahtuukin jotakin yllättävää.

Kaunokirjallisen proosan taituri Markku Pääskynen sanoo tiheissä lauseissaan paljon. Hänen teoksensa ovat saaneet lukijat haukkomaan henkeään, kriitikkojen suitsutuksen sekä useita kirjallisuuspalkintoja ja -ehdokkuuksia. Aurinko ei liiku on hänen kymmenes romaaninsa.

Pääskynen on maamme taitavimpia prosaisteja. HS

 

perhe-elämä selvänäkö pojat pelko ahdistus isät selvittämättömät rikokset murha kyläyhteisöt maaseutu Raasepori

Myyjä

p
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus4,50 €
NoutoIlmainen

Lisätiedot

Sijainti:33960 PIRKKALA
Kunto:Uudenveroinen
Lisätty:24.05.2026 klo 12.54
Sulkeutuu:21.09.2026 klo 12.52
Kohdenumero:644945779

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos