Becker & Haanto: Hammastarhamme (1954)

Item image
Item image
Item image
Item image
Suosittu tuote1 / 4
HyväHanko

Osta heti

Sulkeutuu: 6pv 8h

2,00 €

Kuvaus

Erik Becker ja Arvo Haanto: Hammastarhamme

  • Julkaisija: WSOY, 1954; pehmeäkantinen kirja, 133 sivuja, muutama kuva
  • Kannessa hieman kellertymää, kulmataitosta ja selkämyksen yläreunassa liimaamalla korjattu 2-3 millin repeämä. Sivut hyväkuntoiset
  • HINTA: 2 euroa + toimituskulut kirjeenä Suomessa 4 euroa = 6 euroa TAI seurattavana pikkupakettina kotiin postilaatikkoon 6 euroa = 8 euroa
  • TEE NÄIN: Klikkaa Osta, niin saat huutonetiltä automaattisen viestin, jonka lopusta löydät myyjän sähköpostiosoitteen ja tilinumeron. Maksa kirja ja toimituskulut, niin myyjä lähettää kirjan kun maksu on tullut perille. Voit myös pyytää myyjältä laskun. (Jos ostat samalla useamman saman myyjän kirja, niin älä maksa yksittäisiä kirjoja ennen kuin koko paketin sisältö on selvä.)

Huomasin että tämä kirja oli mainittu sivustolla nimeltään Arjenhistoria, ja siihen kategoriaan se varmaan kuuluu. Ajatelkaa nyt, jossain vaiheessa me suomalaisetkin opimme harjaamaan hampaitamme... Kirja yrittää suorastaan koomisella tavalla valistaa ihmisiä hampaitten hoidosta ja hammasongelmista. Kirja on laadittu etupäässä nuorille ja esipuheessa suositellaan että sitä käyttäisi kouluissa äidinkielen, terveysopin ja kansalaistiden tunneilla ylimääräisenä lukemistona.

Lukijakuntaa silmällä pitäen on vaikeaa ja kuivahkoa aihetta koettu käsitellä mahdollisimman kinnostavasti. Tästä johtuen on käytetty vuorokeskuteleumuotoa, johon varhaisnuoriso kokemuksen mukaan tuntuu paremmin mieltyneen kuin suorasanaiseen lukemiseen. (esipuhe)

Se hän sitten onkin nykyajan ihmiselle niin koomista kun kirjassa muka nuoret keskustelevat vakavasti hammasongelmista, vähän niin kuin hei kaverit tänään jutellaan hammasmädästä...

PIRKKO: Pesäketartuntakysmys kytkeytyy läheisesti hammasmädän ja nivelreumatismin tutkimukseen. Bakteeri kulkeutuvat etupäässä suun kautta tuhokohtiinsa. Siksi tämä onkin kokonaan meidän alamme, eikä ole ihme, vaikka serkkuni sitä yritti minulta tiedustella.

ESKO: On se suuparka vain sellainen viemäri, että eipä paremmasta väliä.

ANNELI: Tästä saammekin aiheen seuraavaan tilaisuuteemme. Hammashygienia, eikö niin? (s. 110-111)

 

hakusanat: hampaat; hammaslääketiede; karies; riisitauti; hammasproteesit; suuhygienia (kooste); tarinat vintage nuortenkirjat oppikirjat terveys hampaiden hoito 1950-luku hammaskivi, korvikehampaat, riisitauti, hammasmätä reikiä hampaissa tahatonta komiikka

 

Myyjä

h
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus4,00 €
Toimitusehdot:

Lisätiedot

Sijainti:10900 HANKO
Kunto:Hyvä
Osasto:Historia
Lisätty:31.03.2026 klo 07.42
Sulkeutuu:29.07.2026 klo 07.34
Kohdenumero:641082387

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos