¤¤¤ TYTTÖ JA TYRANNI (Fran Drescher,Timothy Dalton) uusi

Item image
Suosittu tuote1 / 1
UusiJärvenpää

Osta heti

Sulkeutuu: 57pv 2h

6,00 €

Kuvaus

Tyttö ja Tyranni - DVD

Suomi-julkaisu

Komedia vuodelta 1997 ohjaus 

 

pääosissa Fran Drescher ja Timothy Dalton

Kansansatuun kaunottaresta ja hirviöstä pohjautuva Tyttö ja tyranni on melko unohdettu, hyvin vähän arvostettu romanttinen komedia, joka on kuitenkin syytä katsoa ja muistaa yhdestä syystä. Pääroolissa ”tyrannina” nähtävä Timothy Dalton on loistavassa vedossa entisen neuvostovaltion presidenttinä Borisina, joka on käytännössä edelleen maansa yksinvaltijas, vaikka valtiomuoto onkin muuttunut.

Borisin henkilökuntaan kuuluva Ira (Ian McNeice) on saanut tehtäväkseen lähteä Yhdysvaltoihin etsimään sopivaa maantiedon opettajaa presidentin neljälle lapselle. Hän lukee lehdestä luokkansa tulipalosta pelastaneesta sankariopettajaresta, Joysta (Franc Dreschner), ja palkkaa tämän. Vanhempiensa luona asuvalle sinkkunaiselle työtarjous on liian hyvä ollakseen totta, sillä palkka on hyvä ja mahdollisuus matkustaa Eurooppaan (joskin vain Itä-Eurooppaan) on houkutteleva.

Joyn todellinen ammatti paljastuu Iralle vasta heidän päästyään Slovenziaan. Joy on todellisuudessa kosmetologian, ei maantiedon opettaja. Yhdessä he sopivat, ettei kenenkään tarvitse tietää asiasta, ja niinpä Joy ryhtyykin parhaansa mukaan peittelemään todellista ammattiaan ja opettamaan presidentin neljää lasta: muutaman vuoden ikästä pikkupoikaa, ehkä noin kymmenvuotiasta tytärtä, teini-ikäistä poikaa ja isäänsä vastaan kapinoivaa, täysi-ikäisyyttä lähestyvää tytärtä. Samalla Joy puuttuu maan asioihin antamalla pyytämättä neuvoja presidentille ja avartamalla tämän elämän- ja maailmankatsomusta. Romanssi näyttää syntyvän.

Romanttisten komedioiden tuttua kaavaa ”dramaattisten”, rakkauden tielle tulevien esteiden ja väärinkäsitysten osalta noudattavasta elokuvasta on Ken Kwapisin (Jätä se!) ohjauksessa tullut viihdyttävä ja hauska pieni elokuva, hieman romanttinenkin jopa. Roolistaan Razzie-ehdokkuuden saanut, ärsyttävästä äänestään parhaiten tunnettu Dreschner on oma bimbomainen itsensä, mutta elokuvan parasta antia onkin Dalton. Kaikista Bondia elokuvissa näytelleistä henkilöistä suurimmat näyttelijänlahjat omaava Dalton on hauska ja charmantti, köyhän miehen Clark Gable.

 

Kesto
105 min

Teksti
Tanska
Suomi
Norja
Ruotsi

Ääni
Englanti (Stereo)

Kuva
Widescreen

uusi ja muoveissa

 

Myyjä

o
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus4,00 €

Lisätiedot

Sijainti:04400 JÄRVENPÄÄ
Kunto:Uusi
Osasto:Komedia
Lisätty:10.06.2026 klo 08.45
Sulkeutuu:19.08.2026 klo 09.02
Kohdenumero:646112018
Katselukerrat:0

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos