Dire Straits - Making Movies CD



Osta heti
Sulkeutuu: 61pv 18h6,00 €
Kuvaus
Klassikko.
Vertigo 800 050-2
Making Movies on brittiläisen rockyhtye Dire Straitsin kolmas studioalbumi. Se julkaistiin vuonna 1980. Albumi sisältää muun muassa yhtyeen hitin "Romeo and Juliet". Making Movies nousi Britannian albumilistan neljänneksi.
Kappaleet (biisiajat per wikipedia)
"Tunnel of Love" – 8:08
"Romeo and Juliet" – 5:54
"Skateaway" – 6:18
"Expresso Love" – 5:04
"Hand in Hand" – 4:48
"Solid Rock" – 3:19
"Les Boys" – 4:07
Personnel
Dire Straits
- Mark Knopfler – vocals, guitars
- John Illsley – bass, vocals
- Pick Withers – drums, vocals
Additional musicians
- Roy Bittan – keyboards (The E street Band)
- Sid McGinnis – guitars (uncredited)
Dire Straits oli brittiläinen rockyhtye, jonka perustivat vuonna 1977 Mark Knopfler, hänen veljensä David Knopfler, John Illsley ja Pick Withers. Blues-vaikutteista kitararockia soittanut yhtye nousi nopeasti suosioon niin Britanniassa, Yhdysvalloissa kuin Euroopassakin, ja albumi Brothers in Arms (1985) nosti yhtyeen yhdeksi maailman suosituimmista. Yhtye julkaisi kuudennen ja viimeisen studioalbuminsa vuonna 1991 ja lopetti toimintansa sitä seuranneen kiertueen jälkeen.
Dire Straitsin tunnetuimpia kappaleita ovat muun muassa ”Sultans of Swing”, ”Tunnel of Love”, ”Telegraph Road”, ”Romeo and Juliet”, ”Private Investigations”, ”Money for Nothing”, ”Walk of Life” ja ”Brothers in Arms”.
















