Donald E. Westlake - Huonompi juttu (sid.)

Osta heti
Sulkeutuu: 43pv 14h7,00 €
Kuvaus
John Dortmunder on ammatistaan ylpeä murtovaras, jolle päivä paistaa vain silloin kun hän kaipaa pimeyttä. Jälleen kerran pieleen menneen keikan takia hän tulee suostuneeksi – vastahakoisesti tosin – ystävänsä Andy Kelpin järjestämään puuhaan, jossa tarvitsee vain kaivaa arkku haudasta ja vaihtaa se toiseen. Ruumiillinen työ on homman haittapuolia, mutta onhan se sentään laitonta.
Tästä käynnistyy westlakemaisen hulvaton pyöritys, jossa arkut, haudat ja hautakivet vaihtuvat useampaankin kertaan ja käsiin uhkaa jäädä väärä ruumis. Lopullisena tavoitteena on todistaa Pikkusulka-nimeä käyttävä nainen viimeiseksi pottaknobbee-intiaaniksi – mitä hän ei tietenkään ole – ja siksi oikeutetuksi saamaan osansa intiaanireservaatin pelikasinon voitoista.
Monien käänteiden jälkeen John, Andy ja muu porukka onnistuvat hankkimaan väärät todisteet, ja tuomioistuin julistaa Pikkusulan aidoksi intiaaniksi. Dortmunderin onnettarella on kuitenkin vielä takataskussaan mojovia yllätyksiä. Lopulta ei auta kuin jatkaa siitä, missä tarinan alussa oltiin: mennä Jerseyhin hakemaan keikalla sinne jääneet kamerat.
-----------
Kuvan kirja. Sidottu kuvakansin.
KUNTO oikein hyvä / erinomainen. (Ei omisteita tai muita merkintöjä.)
TOIMITUS kirjepostin mukana kuoressa. (Tuote suojataan paperiin - mahdollisuuksien mukaan. Ei seurantakoodeja.)
Kuuskulma on verkkokauppa. Noutomahdollisuutta ei valitettavasti ole. Lukisithan muutenkin toimitusehdot ohesta.
--------- [PK] > AA, SaPo --------












