Dvd - Lords of Dogtown - Catherine Hardwicke -elokuva 2005



Kuvaus
Dvd - Lords of Dogtown - Catherine Hardwicke -elokuva 2005
Toimintaelokuva vuodelta 2005 ohjaus Catherine Hardwicke pääosissa John Robinson, Heath Ledger, Johnny Knoxville ja Emile Hirsch.
1970-luvun puolivälissä Kalifornian keli ei ollut otollinen surffaamiselle. Niinpä joukko nuoria, jotka olivat kaikki kotoisin Venice Beachin kivikovalta Dogtownin alueelta, siirtyi lainelautojen päältä rullalaudoille. He sovelsivat surffaamisessa oppimiaan taitoja ja mullistivat lahkeet lepattaen koko tuolloin varsin kesyn skeittailun.
Syntyi rämäpäinen Zephyr-ryhmä eli legendaariset Z-Boysit, jotka Jay Adamsin, Tony Alvan ja Stacy Peraltan johdolla valtasivat kuivuuden jäljiltä tyhjiksi jääneet uima-altaat ja tekivät niissä laudoillaan kuolemaa halveksuvia temppuja, keskenään kisaillen ja virkavaltaa pilkkanaan pitäen. Pian heidät tunnettiin kaikkialla.
Suuren suosion ja menestyksen myötä poikien oli tunnustettava, ettei elämä ole pelkkää laudalla taiteilemista. Maineen mukana kuvioihin tulivat raha, naiset ja juhliminen, jotka sekoittivat poikien päät alta aikayksikön.
Bisnesmiehet haistoivat rahan ja yrittivät lyödä kiilaa vanhojen kaverusten väliin. Mutta ystävyys, joka on kypsynyt kovilla kaduilla ja kuumalla asvaltilla otettujen kolhujen myötä, kestää myös elämän kolhut.
Lords of Dogtown on nostalginen tarina siitä, miten ryhmä poikkeuksellisen lahjakkaita nuoria nostatti aallon, joka pyyhki seuraavien vuosien ja vuosikymmenten aikana yli koko maailman ja jonka vaikutukset ulottuvat vielä näihin päiviin asti.
Ilman heitä skeittailu, extreme-urheilu ja kaiken maailman jackassit ja duudsonit eivät olisi sitä, mitä ne nyt ovat.
Elokuvan energisessä näyttelijäkaartissa mukana ovat mm. Heath Ledger, Johnny Knoxville, Rebecca DeMornay, Emile Hirsh, Victor Rasuk, John Robinson, Michael Angarano ja Nikki Reed. Ohjauksesta vastaa Catherine Hardwicke.
Kesto: 106 min
Ääni: Englanti
Tekstitys: Suomi, Ruotsi, Tanska, Norja
Levyn kunto hyvä ............ toimii kuin junan vessa:)
Kaikki myytävät kohteeni ovat yleensä käytettyjä, joten niissä saattaa olla normaalia käytön aiheuttamaa pientä kulumaa. Selvistä vioista yms. pyrin ilmoittamaan erikseen.
Odotan maksua 7 päivän kuluessa, ellei toisin sovita. Kohde lähtee postissa, kun maksu näkyy tilillä.



















