dvd, Päivä ilman sotaa (Joyeux Noel / Merry Christmas) [sota


Suosittu tuote1 / 2
Kuvaus
dvd, Päivä ilman sotaa (Joyeux Noel / Merry Christmas) [sota]
Ihmisluonto vetää sotimaan, se nähtiin varsinkin 20. vuosisadalla, kun puolet maailman valtioista otti verisesti mittaa toisistaan peräti kahteen otteeseen. Jouluna maassa on kuitenkin rauha ja ihmisillä hyvä tahto, kuten wanhan kansan klišee tietää sanoa. Mutta päteekö tämä sota-aikanakin? Tätä kysymystä pohtii tositapahtumista innoituksensa hakeva ranskalais-saksalais-brittiläistä yhteistuotantoa oleva Päivä ilman sotaa (2005), sotaan sijoittuvien jouluelokuvien paras ja ainoa edustaja.Eletään loppuvuotta 1914: joulu lähestyy, mutta paikoilleen jumiutunut sota vaatii uhrinsa myös pyhäpäivinä. Jouluaattona etulinjan sotilaat päättävät kuitenkin tehdä väliaikaisen aselevon, ja pian miehet – jotka on lapsena opetettu vihaamaan toisiaan – nauravat, juttelevat, musisoivat ja ryyppäävät yhdessä (näin tapahtui oikeastikin!). Mukana rintamalla pelehtii myös möreä-ääninen oopperalaulaja Nikolaus Sprink (Benno Fürmannin) yhdessä rakastettunsa Annan (Diane Krüger) kanssa toimien joulurauhan ja hyväntahdon lähettiläänä.
Elokuva kertoo ensimmäisen maailmansodan ensimmäisistä kuukausista vuonna 1914 Saksan ja Ranskan rintamalla. Esikuntatason taktikointia tai kabinettien politikointia elokuvassa ei ole, vaan näkökulma on juoksuhaudoissa kyyhöttävien sotilaiden tasolla. Elokuva ei tarjoa patrioottista sankarirymistelyä, vaan inhimillisen ja realistisen kuvauksen tavallisista miehistä rintamalinjan molemmin puolin. Elokuva ei kuitenkaan ole siirappinen tai tylsä, vaan tunnelmaltaan hienoa, tasapainoista ja otteessaan pitävää sotadraamaa loppuun asti. Myös näyttelijätyö on laadukasta.
Muutaman kuukauden sotimisen jälkeen harhakuvat sodan hienoudesta ovat karisseet sekä toisella puolella olevilta saksalaisilta, että toisella puolella olevilta ranskalaisilta ja skottilaisilta. Taistelujen julmuus, jatkuva pelko, kylmyys, nälkä ja läheisten kaipuu ovat sodan todellisuutta. Tositapahtumiin perustuen väsyminen sotaan aiheuttaa sen, että jouluaattoiltana sotilaat molemmilta puolilta lähes spontaanisti laskevat aseensa, nousevat juoksuhaudoistaan ja kohtaavat toisensa. Miehet jakavat jouluateriansa ja osallistuvat yhdessä karunkauniiseen kenttäpapin messuun.
Kohdattuaan toisensa ja nähtyään, että vastapuolen sotilaat ovat ihmisiä menneisyyksinen, perheineen, haaveineen ja persoonallisuuksineen, miehet eivät pysty enää näkemään toisiaan vihollisina.
Kaunis ja toivoa antava elokuva, jonka voi katsoa vaikka joulupäivänä suklaakonvehteja napostellen. Musiikki säkkipillien ja klassisen laulun muodossa antavat hienon mausteen.
Alkuperäinen nimi: Joyeux Noël
Genret: Draama, Sota
Maat: Belgia, Iso-Britannia, Ranska, Romania, Saksa
Ohjaajat: Christian Carion
Käsikirjoittajat: Christian Carion
Valmistusvuosi: 2005
Pituus: 1 h 51 min
pääosissa: Daniel Brühl, Diane Kruger, Gary Lewis, Guillaume Canet
ääni: Dolby Digital 5.1 / ranska, saksa, englanti
kuva: 16 : 9
tekstitys: suomi, ruotsi, norja, tanska
alue: 2, PAL
muuta: useita arvioita leffatykki.comissa
muuta: kuvaus IMDb.comissa: 7,6 points
Hyvin vähäistä hiusjälkeä, josta ei ole haittaa toistossa.
Mahdollinen postitus pienessä Helposti-kuoressa (1 - 2 vakiokokoa olevaa cd-, blu-ray- tai dvd-levyä).
Sending abroad / overseas under current Finnish postal rates
Myyjä
A
Toimitus ja maksu
Toimitustapa:
Toimitus3,80 €
NoutoIlmainen
Lisätiedot
Sijainti:40700 JYVÄSKYLÄ
Kunto:Hyvä
Osasto:Sota ja western
Lisätty:29.04.2026 klo 22.30
Sulkeutuu:28.06.2026 klo 17.18
Kohdenumero:643243207
Katselukerrat:0



![cd, Vangelis: Direct [ambient, electronic]](https://images.huuto.net/v1/ce69/acd1b7d4e2ac472ea650dd53141/573693081-card.jpg)

![cd, James Brown - Live Dynamite - 2cd [soul, funk]](https://images.huuto.net/v1/a701/9de570e4e9e0cbdec1fcaa7ffe2/573692616-card.jpg)









