Eeva lehti Nro 5/2015 (31.10)
Kuvaus
116 sivua
Sielun peilissä: Minna Lindgren löysi romaanisarjalleen aiheen, kun tutustui vanhempiensa elämään palvelutalossa.
Kannessa: Anne Pohtamo kertoo, miten universumin kauneimman titteli mullisti elämän.
Elämäntapa: Kirjailija Niina ja muusikko Timo Kiiskinen muuttivat vauhdilla yhteen ja perustivat toimivan uusperheen.
Tällainen poika, tällainen mies: Ainoana lapsena kasvanut kirjailja Petri Tamminen on lapsesta asti jännittänyt sosiaalisia tilanteita.
Urapolku: Muotisuunnittelija Ritva Falla on noudattanut urallaan äitinsä neuvoa olla nöyrä ja ahkera.
Monarkit: Kreikan vallastasyösty kuningaspari on viimein saanut luvan palata kotimaahansa.
Kirje hänelle: Kirjailija Elina Hirvonen kiittää kirjeessään isoäitiään.
Makupalat: Parsa maistuu parhaalta suoraan maasta nostettuna.
Selviytymistarina: ALS:a sairastava Varpu Savolainen ei halua leimautua vain potilaaksi, hän kokee olevansa sama nainen kuin ennenkin.
Terveydeksi: Onko lääkärikäynti aina tarpeen? Vyöruusuun voi varautua rokotteella. Anteeksiantaminen on tärkeä taito.
Kauneudeksi, Pitkät hiukset taipuvat moneen kampaukseen. Valitse äidille kukkaistuoksu tai hoitokäynti. Kokeilimme kotikäyttöön tarkoitettuja geelilakkoja.
Muoti: Heidi Sohlberg hehkuu kevään juhla-asuissa, jotka hakevat inspiraatiota vuosikymmenten takaa.
Asusteet: Pitsiunelmia joka vartalolle.
Päämäärä: Laivaamatka Kaakkoois-Aasiaa halkovalla Mekong-joelle on huima seikkailu.
Moderni Pietari yllättää nykytaiteella, nuorten suunnittelijoiden putiikeilla ja pop up -kahviloilla.












