EI PELKKÄÄ HUNAJAA [2012][DVD]

Kuvaus
2012, 1h 31 mn, kieli: englanti/saksa/mandariinkina kärja S/T, ohjaus Markus Imhoof.
Ei pelkkää hunajaa (More than Honey) on sveitsiläisen dokumenttiohjaaja Markus Imhoofin käsikirjoittama ja ohjaama dokumenttielokuva mehiläisistä. Elokuva valmistui vuonna 2012 ja se on saanut useita palkintoja
Tarhattujen mehiläisyhdyskuntien yllättävät ja mittaluokaltaan massiiviset romahdukset ovat puhuttaneet hiljattain useita dokumentaarikkoja, ja syystä. Kuten tämän dokumentin nimikin jo kertoo kyse ei ole pelkästään ruoan päälle valeltavasta makeasta sokerinektarista, vaan koko maapallon ravintoketjun erottamattomaksi osaksi nivoutuneesta linkistä.
Siinä missä George Langworthyn ja Maryam Heneinin vuonna 2009 ilmestynyt dokumentti "Vanishing of the Bees" flirttaili yliluonnollisen dekkaritarinan kanssa jäljittäessään syytä mehiläisten massakadoille vakavoituu Markus Imhoofin dokumentti luotaamaan suuren mittakaavan mehiläistarhausta. Dokumentti valottaa hienosti mahiläistarhauksen ja -tutkimuksen nykymuotoja kertoen paljon sellaista, mikä ei ole vielä ehtinyt yleistiedoksi. Muun muassa tieto siitä, että Yhdysvalloissa mehiläisistä on tehty jopa rekkakuljetuksilla siirtyviä kausityöläisiä on yhtä yllättävä kuin massahoidettujen mehiläisten ruokavalion yksipuolisuus ja lääkepitoisuus surullinen.
Molemmat dokumentit ovat yhtä mieltä siitä, että käytetyt kemikaalit ovat osasyyllisiä ongelmiin. Siinä missä Langworthyn ja Heneinin dokumentti löytää pääsyylliseksi tuhlaistorjunnassa käyteyt kehittyneet systeemimyrkyt vihjaa tämä dokumentti ongelmien olevan laajempi kokonaisuus, johon kuuluvat paitsi myrkyt, myös ihmisen muut toimet mehiläisten elinolosuhteiden ja ravinnon muovaajana.
Myyjä
Toimitus ja maksu
Lisätiedot
Suodattimet


![NOT THE MESSIAH (He's a Very Naughty Boy) [DVD]](https://images.huuto.net/v1/dbc1/680c036f99322c9135024a77e69/574455732-card.jpg)
![SUON SYVÄ SYLI [Toim. Arto Seppälä]](https://images.huuto.net/v1/e5bd/de1e0d512cbcfdedff99dcc7b95/574395587-card.jpg)









