English for Graphics and Publishing Professionals





Osta heti
Sulkeutuu: 30pv 9h17,00 €
Kuvaus
English for Graphics and Publishing Professionals
Brossco 1998
sivuiltaan siisti, nimiösivu revitty, kansissa tarran jättämä repeämä
Tämä englannin kielen oppikirja on tarkoitettu graafisen tuotannon ja suunnittelun parissa työskenteleville. Englannin kielen taidosta on tullut entistä tärkeämpi myös painoalan ammattilaisille. Tähän ovat vaikuttaneet esimerkiksi teknologian kehityksen seuraamisen ja mikrotietokoneiden käytön yleistyminen sekä Internet.
English for Graphics and Publishing Professionals -oppikirja on avuksi niille, jotka haluavat laajentaa englannin kielen osaamistaan yhä enemmän englantia vilisevässä työympäristössä. Kirjan alussa perehdytään tietokoneiden perusterminologiaan ja käsitellään graafisia käyttöjärjestelmiä, Internetiä ja sähköpostisanastoa. Seuraavissa luvuissa tutustutaan eri tiedostomuotoihin, digitaaliseen kuvankäsittelyyn, taitto-ohjelmiin sekä painamiseen ja tulostamiseen virheviesteineen. Ennen katsausta ympäristöasioihin käsitellään vielä paperilaatuja, jälkikäsittelyä, postitusta ja jakelua. Kirjassa painotetaan erityisesti graafisen alan sanaston hallintaa.
Oppikirja soveltuu sekä kielen opetuksen oheismateriaaliksi että itseopiskelijan avuksi. Tekstikappaleisiin liittyy harjoituksia, joiden avulla sanoja ja luetun ymmärtämistä voidaan harjoitella. Lopusta löytyvät laajat graafisen alan englanti-suomi ja suomi-englanti -sanastot. Kunkin luvun yhteydessä on aihepiirin erikoissanasto.
hakusanoja graafinen graafikko sanasto toimittaja journalisti suunnittelija englanti kirjapaino englannin kieli kielioppi oppikirja


















![English update [Course 1]](https://images.huuto.net/v1/6c8c/5c8741f1004d24e55eb8d0760b8/570621261-card.jpg)