Erin Hunter - Selviytyjät - Autio kaupunki 1.p.2014

Kuvaus
Art House 2014 Kovakansi
1.painos
Lykky on sekarotuinen selviytyjä, joka on tottunut kuljeksimaan yksin kaupungin vilkkailla kaduilla. Muut koirat tarvitsevat laumaa, mutta Lykylle riittävät hänen aistinsa. Sitten suuri maanjäristys tuhoaa kaupungin ja ihmiset pakenevat. Lykky on eristyksissä autiossa ja lohduttomassa maailmassa, jossa ei ole ruokaa eikä puhdasta vettä ja jossa viholliset vaanivat kaikkialla.
Muuttuneessa ympäristössä Lykky ei enää pärjää yksin. Niinpä hän lyöttäytyy yhteen omistajiensa hylkäämien hihnakoirien kanssa. Toisiin koiriin luottaminen – ja se, että ne tukeutuvat häneen – tuo kuitenkin mukanaan vaaroja, joihin Lykky ei ole varautunut. Voiko hän ikinä olla oikea laumakoira ja auttaa tovereitaan selviämään autiossa kaupungissa?
Selviytyjät (Survivors) on Erin Hunterin eläinfantasiasarja, jossa lukija pääsee tarkastelemaan maailmaa koiran silmin. Autio kaupunki on sarjan ensimmäinen osa.
Erin Hunter on salanimi, jonka takana on kuusi kirjailijaa ja on vastuussa mm. Soturikissat -sarjasta. Selviytyjät-sarjaa kirjoittaa Gillian Philip, jonka tuotantoon kuuluu myös useita muita kirjasarjoja. Philip asuu Skotlannin ylämaalla ja innoittuu kolmesta erirotuisesta koirastaan.
Ei merkintöjä, kulumaakulmissa













