Ernest Hemingway - Kuolema iltapäivällä (sid.)

Item image
Item image
Suosittu tuote1 / 2
HyväHelsinki Kuuskulma

Osta heti

Sulkeutuu: 52pv 6h

15,00 €

Kuvaus

Ernest Hemingway tutustui härkätaisteluun 1920- ja 1930-lukujen taitteessa Espanjassa, ja hänestä tuli lajin kenties suurin puolestapuhuja.

Hän ihaili härkätaistelua rituaalin, joka tuli lähelle kirjailijalle tärkeää merkityksen ja olemisen ytimen etsimistä. Kuolema iltapäivällä piirtää kuvan elämän ja kuoleman rajapinnasta 1930-luvun Espanjassa, ja sen keskeisiä teemoja ovat urheus, pelko, kunnia ja kuolema.

Kuolema iltapäivällä on kaunokirjallinen muistelma jo kauan sitten kadonneesta Espanjasta, omaelämäkerrallinen tutkielma härkätaisteluista taiteena. Hemingwayn ääni kuuluu tuoreena, innostuneena ja humoristisenakin läpi vuosikymmenten. [Eri painoksen esittelyteksti.]

---------------------------

Kuvan kirja. Sidottu / kovakantinen kansipaperilla.

KUNTO kirja oikein hyvä. (Ei nähdäkseni ole omisteita tai muita merkintöjä.) Kansipaperissa puuttuu pieni pala, kulumaa ja nirhaumaa.

TOIMITUS tapahtuu pakettikuljetuksena. (Paketeissa on seuranta. Tilaus suojataan asiallisesti.)

Kuuskulma on ainoastaan verkkokauppa. Tuotteissa ei ole noutovaihtoehtoa. (Luithan myös toimitusehdot ja -aikataulut vierestä.)

Hinta suhteutettu muiden "ammattikauppiaiden" hinnoista - kuntoluokkapainotuksella.

------------ (IK) HYLLY K 

Myyjä

K
Yritys Kuuskulma

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus7,00 €
Toimitusehdot:

Lisätiedot

Sijainti:00510 HELSINKI
Kunto:Hyvä
Lisätty:28.03.2026 klo 13.31
Sulkeutuu:26.07.2026 klo 13.30
Kohdenumero:640894931
Katselukerrat:4

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos