Esa Kirkkopelto: Logomimesis

Item image
Item image
Suosittu tuote1 / 2
HyväKuopio

Osta heti

Sulkeutuu: 56pv 6h

20,00 €

Kuvaus

  • Termi logomimesis viittaa sanan (logos) ja jäljittelyn tai esittämisen (mimesis) väliseen suhteeseen. Kirkkopelto purkaa perinteistä käsitystä siitä, että esitys olisi vain tekstin kuvittamista.

  • Teos tarkastelee näyttelijän ruumiillisuutta ja sitä, miten esitys purkaa ja rakentaa uudelleen puheen ja liikkeen suhdetta. Kirkkopelto hyödyntää muun muassa Jacques Derridan ja Martin Heideggerin filosofisia ajatuksia.

  • Kirja kysyy, mitä "esitys" itsessään on. Se ei rajoitu vain teatteriin, vaan pohtii esittämisen logiikkaa laajemmin inhimillisenä toimintana ja olemisen tapana.

  • Teos on merkittävä puheenvuoro suomalaisessa taiteellisessa tutkimuksessa. Se yhdistää korkean tason filosofisen analyysin käytännön teatterityöstä nouseviin havaintoihin.

  • Kirja koostuu useista tutkielmista, jotka lähestyvät aihetta eri kulmista, käsitellen muun muassa tragediaa, kuoroa ja näyttämöä tilana.

Kirjan alaotsikko: Tutkielma esiintyvästä ruumiista.

Tutkijaliitto.

Paradeigma-sarja.

Pehmeäkantinen.

2020.

351 s.

Ei kynämerkintöjä.

 

Myyjä

N
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus6,40 € / 4,80 € (koti)

Lisätiedot

Sijainti:70110 KUOPIO
Kunto:Hyvä
Osasto:Filosofia
Lisätty:22.01.2026 klo 06.13
Sulkeutuu:30.07.2026 klo 05.12
Kohdenumero:635937923
Katselukerrat:22

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos