Esko Heikkinen: OP Khiam Tehtävä Libanonissa

Item image
Item image
Suosittu tuote1 / 2
HyväSastamala

Osta heti

Sulkeutuu: 62pv 21h

5,00 €

Kuvaus

Esko Heikkinen: OP Khian Tehtävä Libanonissa

 

Esko Heikkinen: OP Khian Tehtävä Libanonissa

Tykkien jylinää, käsiaseiden rätinää, uinuvan erämaan karua kauneutta; äänetöntä itkua, valvottuja öitä, varuillaan oloa, arjen pieniä iloja.

Esko Heikkisen kolmas YK-kirja on riipaiseva, lennokas ja rento kuvaus, jossa tekijän aiempien kirjojen tavoin tunne ja huumori ovat vahvoina läsnä.

Teos on koskettava, autenttinen dokumentti YK:n sotilastarkkailijan työstä ja perhe-elämästä. Suomalaisten YK-pataljoonien arvokas työpanos saa tarinassa sijansa, onhan Lähi-idän rauhanturvatehtävissä palvellut yli 20 000 suomalaista miestä ja naista.

Heikkisen teos lähtee liikkeelle vuodesta 1976 ja huipentuu vuoden 2006 dramaattisiin pommituksiin Etelä-Libanonissa. Kirja pohjautuu tarkkailijaveteraanien kokemuksiin, tekijän puolison Anja Heikkisen päiväkirjaan ja kirjeenvaihtoon, YK:n raportteihin ja useista eri lähteistä saatuun muuhun asiakirja-aineistoon

Myyjä

-
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus4,80 €
Maksuehdot:Maksu ennen lähettämistä.
Toimitusehdot:Lähetetään kun maksu näkyy tilillä.

Lisätiedot

Sijainti:38460 SASTAMALA
Kunto:Hyvä
Lisätty:11.04.2026 klo 04.13
Sulkeutuu:05.08.2026 klo 22.51
Kohdenumero:641885765
Katselukerrat:0

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos