George Monbiot - How did we get into this mess?


Osta heti
Sulkeutuu: 119pv 21h8,00 €
Kuvaus
George Monbiot
Politics, Equality, Nature
Verso London New York
2016
Hyvä tai uudenveroinen kunto
Ei merkintöjä
Englanninkielinen In English
Johtava poliittinen ja ympäristökommentaattori siitä, missä olemme menneet pieleen ja mitä asialle pitäisi tehdä.
"Ilman vastakkaisia ??ääniä, vallan nimeämistä ja haastamista poliittinen vapaus kuihtuu ja kuolee. Ilman vastakkaisia ??ääniä parempi maailma ei voi koskaan toteutua. Ilman vastakkaisia ??ääniä kaivoja kaivetaan edelleen ja siltoja rakennetaan edelleen, mutta vain harvoille. Ruokaa kasvatetaan edelleen, mutta se ei päädy köyhien suuhun. Uusia lääkkeitä kehitetään, mutta ne ovat monien apua tarvitsevien ulottumattomissa."
George Monbiot on yksi nykyisen konsensuksen äänekkäimmistä ja kaunopuheisimmista kriitikoista. Miten jouduimme tähän sotkuun? arvioi vaikuttavaan journalismiinsa perustuen nykytilaamme: luonnon tuhoutumista, eriarvoisuuden kriisiä, yritysten luonnon valtausta, pakkomielteitämme kasvusta ja voitosta sekä poliittisen keskustelun hiipumista siitä, mitä tehdä.
Vaikka hänen diagnoosinsa edessämme olevista ongelmista on selkeä ja järkevä, hän kehittää myös ratkaisuja pelon politiikan haastamiseksi. Kuinka vastustamme vallanpitäjiä, kun heillä näyttää olevan kaikki aseet? Mitä voimme tehdä valmistaaksemme lapsiamme epävarmaan tulevaisuuteen? Kiistanalainen, selkeä mutta aina perustellusti esitetty teos " Miten jouduimme tähän sotkuun?" esittää vakuuttavat perustelut muutokselle arjessamme, politiikassamme ja taloudessamme, tavoissamme kohdella toisiamme ja luontoa.
Missä olemme menneet vikaan, ja mitä voimme asialle tehdä?
George Monbiot on yksi nykyisen konsensuksen äänekkäimmistä ja kaunopuheisimmista kriitikoista. Teos Miten jouduimme tähän sotkuun? arvioi vaikuttavaan journalismiinsa perustuen nykytilaamme: luonnon tuhoutumista, eriarvoisuuden kriisiä, yritysten luonnon valtausta, pakkomielteitämme kasvusta ja voitosta sekä poliittisen keskustelun hiipumista siitä, mitä tehdä.
Vaikka hänen diagnoosinsa edessämme olevista ongelmista on selkeä ja järkevä, hän kehittää myös ratkaisuja pelon politiikan haastamiseksi. Kuinka vastustamme vallanpitäjiä, kun heillä näyttää olevan kaikki aseet? Mitä voimme tehdä valmistaaksemme lapsiamme epävarmaan tulevaisuuteen? Kiistanalainen, selkeä mutta aina tinkimättömästi perusteltu teos Miten jouduimme tähän sotkuun? esittää vakuuttavat perustelut muutokselle jokapäiväisessä elämässämme, politiikassamme ja taloudessamme, tavoissamme kohdella toisiamme ja luontoa.
Yllä oleva kuvaus ja kansi ovat pokkarin (2023) painoksesta. Muut painokset voivat vaihdella.
Arvostelut
Häikäisevä tieteen hallinta ja horjumaton usko ihmisiin... En koskaan kaipaa hänen lukemistaan.
Naomi Klein
Monbiotin nokkelassa ja elegantissa kirjoituksessa eniten tekee vaikutuksen se, miten hän pyrkii ajattelemaan protestin tuolle puolen ja etsimään realistisia, edustavia ratkaisuja maailmanpolitiikan ja -kaupan ongelmiin.
The Times
George Monbiot on aina omaperäinen – sekä mielipiteidensä älykkyyden että tutkimuksensa syvyyden ja perusteellisuuden suhteen.
Brian Eno













