Grunthal Satu: Näköaloja äidinkieleen ja kirjallisuuteen

Item image
Suosittu tuote1 / 1
UudenveroinenHelsinki

Osta heti

Sulkeutuu: 50pv 18h

9,90 €

Kuvaus

Näköaloja äidinkieleen ja kirjallisuuteen

Grunthal Satu, Harjunen Elina

Miten kirjoittamista voi opettaa? Minkälaista on oppituntien vuorovaikutus? Mitä PISA-tehtävät kertovat? Miten opettaja tutkii omaa työtään? Mitä paljastavat oppimistulosten arvioinnit?

Äidinkieli ja kirjallisuus on monitieteinen oppiaine. Artikkelikokoelma avaa näköaloja siihen, mitä annettavaa tuoreella kielen- ja kirjallisuudentutkimuksella sekä kasvatustieteellä on äidinkielen ja kirjallisuuden opetuksen ja tutkimuksen ajankohtaisiin kysymyksiin. Se rakentaa siltaa teoriasta käytäntöön ja tieteenalasta toiseen.

Kirja on tarkoitettu opettajankoulutukseen, äidinkielen ja kirjallisuuden opettajille sekä kaikille aineen opetuksesta ja tutkimuksesta
kiinnostuneille.

Asiasanat: äidinkieli kirjallisuus ainedidaktiikka opetus opettajat auktoriteetti luokkatyöskentely kielioppi keskustelunanalyysi vuorovaikutus maahanmuuttajat kaksikielisyys kirjoittaminen kielenhuolto oppilasarviointi oppimistulokset lukutaito tekstitaito 

Pehmeäkantinen. SKS. ISBN: 9789517469197.

 

 

Myyjä

s
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus3,50 €

Lisätiedot

Sijainti:00100 HELSINKI
Kunto:Uudenveroinen
Lisätty:25.07.2026 klo 23.15
Sulkeutuu:14.09.2026 klo 20.03
Kohdenumero:649103457

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos