Harkimoiden hattutemppu & Kummolan kääntöpiiri kirjat


Kuvaus
Kuvanmukaiset, hyvässä iskussa olevat nidotut painokset "suomen jääkiekko huijareista".
Lue kuinka, vailla ilman mitään omantunnontuskia, tämä huijarien ydinryhmä on kusettanut mm. Lasten klinikoiden nimissä miljoonia euroja omiin taskuihinsa ja lisäksi maksattanut omia laskuaan lastenklinikalla ja vielä lisäksi kaatanut koko roskan asianajansa avulla täysin syyttömän ihmisen niskaan, kun hän yritti estellä näitä huijareita.
Harkimo ja kumppanit tekivät kaikkensa, ettei tätä HARKIMOIDEN HATTUTEMPPUA otettaisi suomessa myyntiin missään. Ja luettuasi teoksen ymmärrät kyllä todella hyvin että miksi näin.
Tämä teos on tänä päivänä aikast RARE ja Kummolan kääntöpiiri jatkaa täysin samaa linjaa.
Pentti Sainio: Harkimoiden hattutemppu & Kummolan kääntöpiiri kirjat
Pentti Sainion kirjaa 'Harkimoiden hattutemppu' esitetty jopa takavarikkoon : Sainion kohukirja kuohuttaa tunteita Harkimo-leirissä
Pentti Sainio: Harkimoiden hattutemppu – Lastenklinikalta Hartwall Areenalle on toimittaja Pentti Sainion vuonna 1999 omakustanteena julkaisema kirja. Teoksessa hän kertoo, miten jääkiekkoseura Jokerien avulla kerättyjä Lastenklinikoiden kummien keräysvaroja hävisi tuntemattomille teille.
Teoksessa hän kertoo, miten jääkiekkoseura Jokerien avulla kerättyjä Lastenklinikoiden kummien keräysvaroja hävisi tuntemattomille teille. Kirja nosti todellisen hälyn, mutta Rautakirjan toimitusjohtajan Hannu Syrjäsen vaatimuksesta suuret kirjakaupat vetivät sen myynnistä, ja teos jäi Sainiolle käsiin. Yleisradion Ajankohtainen kakkonen teki sen pohjalta ohjelman, joka kuitenkin hyllytettiin lähetyspäivänä.
- - - - -
Pentti Sainio: Kummolan kääntöpiiri
Urheiluviihteen kulissien takaista peliä
Näkyvin suomalainen urheiluviihteen vaikuttaja on kokoomuslainen poliitikko ja liikemies Kalervo Kummola, Raisiossa syntynyt ja Australiassa varttunut innokas reserviläinen. Hänen vanavedessään on purjehtinut bisnesmies Hjallis Harkimo, äitinsä puolelta rikkaan Hackman-suvun jälkeläinen. Kirja kertoo liikemiesten ja poliitikkojen käänteistä, joiden avulla Kummolan aikoinaan luomat jokeribisnekset siirtyivät kesällä 2013 venäläisten hallintaan, laajenevan KHL:n vaikutuspiiriin.
Urheiluviihde on pienten piirien rahapeliä, jonka rahavirrat usein halutaan kätkeä suurelta yleisöltä lukuisiin eri yhteisöihin ja veroparatiiseihin. Monien organisaatioiden hämähäkinverkot on rakennettu hämärtämään rahavirroista hyötyjät. Sisäpiiri vaikuttaa monisäikeisillä operaatioilla mediassa, politiikassa ja urheiluviihteessä.
Jääkiekon MM-kisat Suomessa ovat olleet se suuri rahasampo, jolle pieni sisäpiiri on perustanut liiketoimiensa tukijalan. Lisärahoitusta saadaan verovaroista, myös Suomen Jääkiekkoliiton ja Jääkiekkosäätiön kansainvälisten toimijoiden avulla.
Kirja on tutkivan toimittajan Pentti Sainion monivuotisen selvitystyön tulos.
TEEMU SELÄNNE - TANELI MÄKELÄ - RIKI SORSA - MATTI AHDE
POSTITETTAESSA PK.lisä 5,95e















