Heikki Oja - Riimut - Viestejä Viikingeiltä (kirja)





1 / 5
UusiTampere
Osta heti
Sulkeutuu: 63pv 11h22,00 €
Kuvaus
Riimut ovat taikamerkkejä ja koristeita, kirjeitä ja muistosanoja. Ne vievät lukijan 1000-luvun alkuun, aikaan, jolloin viikingit valloittivat Eurooppaa, ennustivat riimuista sotaonnea ja hakkasivat kiveen muistokirjoituksia.
Riimuja on koruissa, keihäänkärjissä ja kastemaljoissa. Tunnetuimmat merkit löytyvät kivistä, jotka on pystytetty henkilön tai rakennuksen muistoksi. Riimuja on piirretty myös kalentereina käytettyihin sauvoihin.
Teos esittelee kiehtovasti riimukirjoitusta sekä kertoo, mitä tiedämme riimutaiteilijoista ja löytyneistä riimuesineistä.
Professori Heikki Oja on Helsingin yliopiston almanakkatoimiston eläkkeelle jäänyt johtaja. Hän on aiemmin julkaissut tietokirjoja tähtitieteestä ja kalenteritietoudesta.
Myyjä
m
Toimitus ja maksu
Toimitustapa:
Toimitus8,00 €
NoutoIlmainen
Lisätiedot
Sijainti:33200 TAMPERE
Kunto:Uusi
Osasto:Rajatieto
Lisätty:15.09.2026 klo 20.22
Sulkeutuu:08.01.2027 klo 20.20
Kohdenumero:652618077
















