Hinnasta viis *UUSI

Osta heti
Sulkeutuu: 55pv 0h6,00 €
Kuvaus
Hinnasta viis
Hors de prix, Ranska 2006
Audrey Tautou, Gad Elmaleh
Suomi-julkaisu: Cinema Mondo / Pan Vision 2007
Rakkautta & Anarkiaa DVD 156
101 min
Tekstitys mm. suomi ja ruotsi
K5 – uusi valmistajan suojamuovissa
*********
Korsikalaisen Pierre Salvadorin särmikkäät komediat (Huijareita ja pyhimyksiä, Teidän jälkeenne) kiertävät totuutta juonikkaan ovelasti. Salvadorin sankareilla on arvot kohdallaan ja suuri sydän, mutta nuo arvot ovat usein ainakin aluksi aika outoja.
Rahalla ei ehkä voi ostaa onnea -- mutta kyllä sillä saa mahtavaa palvelua Ranskan Rivieran luksushotelleissa ja designputiikeissa, joissa ei hintoja kysellä.
Audrey Tautou syöksyi suoraan Da Vinci koodin kuvauksista Rivieralle esittämään huijaria: Hinnasta viis -Irene pukeutuu rikollisen uhkarohkeasti leikattuihin mekkoihin ja rahastaa ammattimaisesti kultarannikon rahakkaita pelimiehiä.
Syntymäpäivänään yksinäisyyden yllättämä Irene rakastuu aidosti, kun työpaikalle nukahtanut Jean (Gad Elmaleh) heittäytyy romanttisen epätoivon riivaamana sikaritehtailijamiljonäärin rooliin, ja sekoittaa sen seitsemäntoista sateenvarjodrinkkiä sydämensä valitulle. Osaako rakkauden ammattilainen enää kuunnella sydämensä ääntä? Miten ihmeessä Jean selittää pankilleen sen että kaikki tilit nyt vain tyhjenivät yhden tavallisen päivän aikana. Ja kuinka mittaamattoman paljon onnea yhdellä onnenlantilla voikaan ostaa? Mutta vain jos se on taskunpohjan viimeisistä viimeinen killinki!
IMDb: https://www.imdb.com/title/tt0482088/
*********
CD-, BD- JA DVD-levyjen kuntoluokituksesta:
Levy ja kotelo arvioitu erikseen, ellei kyseessä avaamaton, vielä valmistajan suojamuovissa oleva tai muutoin kokonaisuudessaan uutta vastaava tuote.
K5 = uusi tai / ja täysin uutta vastaava (uudenveroinen, virheetön lukupinta / kotelo)
K4 = lähes uudenveroinen (esim. lyhyehkö hiusnaarmu tai pari, sormenjälki tai vastaavaa pientä sanomista)
K3 = hyvä (selvästi käytetty, useampia hiusnaarmuja tai sormenjälkiä, muuten vielä siisti, soi moitteetta)
K2 = välttävä / tyydyttävä (useita naarmuja ja / tai muuta kulumaa, pitäisi soida vielä useimmilla laitteilla)
K1 = huono
Huom. Uutta (K5) lukuun ottamatta yllä annetut sanalliset määritelmät kuvaavat tarkemmin lähinnä levyn lukupintaa - muovikotelon kuntoa on hankalaa vastaavalla tarkkuudella käytetyissä kohteissa kuvata.
BD-, DVD- ja CD-levyjen normaalikoteloissa (keep case, jewel case) kansilehti on suojassa muovin alla, joten kansilehden kunto on ilmoitettu vain, mikäli se poikkeaa uudenveroisesta. CD-levyjen kansivihkonen sen sijaan on käsikäyttötavaraa ja saattaa uudessakin levyssä olla vioittunut kannen sulkutappeja vasten, joten myös vihkosen kunto on CD-levyissä arvioitu yleensä erikseen.
Huomaathan, että sekä keep case että jewel case on tarvittaessa erittäin helppo itse vaihtaa.
++++++++++
Tällä hetkellä myynnissä olevat elokuvat:
https://www.huuto.net/haku?sort=title_asc&category=86&seller_id=2314310













