Hjalmar Schacht - Muistelmat - 1.p.1956

Item image
Suosittu tuote1 / 1
HyväHelsinki Kirjakomero

Osta heti

Sulkeutuu: 48pv 21h

5,00 €

Kuvaus

Wsoy 1956 Kovakansi 

1.painos

Ei merkintöjä

476 sivua

Suurten linjojen talousmiehen Hjalmar Schachtin kertomus elämänsä vaiheista on Saksan sodanjälkeisen muistelmakirjallisuuden antoisimpia teoksia. Schachtin pankkimiehenura alkoi ensimmäisen maailmansodan päätyttyä, jolloin puute, sekasorto ja työttömyys koettelivat Saksaa.

Hitlerin tultua valtaan hänet nimitettiin maan talouselämän johtoon. Toisen maailmansodan kynnyksellä Schacht rikkoi välinsä kansallissosialistisen puolueen kanssa ja joutui syrjään julkisuudesta; sodan loppuvaiheessa hänet internoitiin keskitysleiriin. Sodan päätyttyä hänet haluttiin leimata Hitlerin apuriksi ja sotarikolliseksi. Hänet asetettiin syytteeseen Nürnbergin kuuluisassa kansainvälisessä tuomioistuimessa, joka kuitenkin pitkän oikeudenkäynnin jälkeen vapautti hänet syksyllä 1946. Mutta vielä tarvittiin kahden vuoden oikeustaistelu saksalaisissa tuomioistuimissa ennen kuin Schacht syyskuun 2. päivänä 1948 vihdoin oli jälleen vapaa mies. Näistä kaikista vaiheista Hjalmar Schacht kertoo muistelmissaan.

Hän on sekä sukkelasanainen että armottoman teräväpuheinen arvostellessaan vastustajiaan, mutta huumori, joka ei missään tilanteessa pettänyt häntä, sovittaa mielipiteiden jyrkkyyttä. Vankkumaton isänmaanrakkaus ja avara yhteiskunnallinen ajattelutapa antavat lukijalle sympaattisen kuvan miehestä, jonka osana on ollut ratkaisevalla tavalla vaikuttaa maailman kohtaloihin kuluneiden vuosikymmenien aikana.

Hakusanoja: Saksa talous natsit Hitler

Myyjä

R
Yritys Kirjakomero

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus6,00 €
NoutoIlmainen
Toimitusehdot:Paketissa 8 euroa toimituskuluilla kulkee rajaton määrä kirjoja kokoon tai painoon katsomatta.

Lisätiedot

Sijainti:00610 HELSINKI
Kunto:Hyvä
Lisätty:26.03.2026 klo 20.37
Sulkeutuu:24.07.2026 klo 17.31
Kohdenumero:640786839
Katselukerrat:7

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos