Iittala – Maaru (Tuikku) [Tapio Wirkkala] {Iso}

Item image
1 / 1
HyväHelsinki

Huutokauppa

Korkein huuto0 huutajaa

7,00 €

5pv 18h

Sulkeutuu

Kuvaus

Iittala – Maaru (Tuikku) [Tapio Wirkkala] {Iso}

Harvinainen Iittala Maaru tuikkulyhty (tuikku). Päällä Iittala:n alkuperäinen i-logo. Iittala Maaru kynttilänjalka sarjan on suunnittelut Tapio Wirkkala 1980-luvulla. Maaru tuikkulyhty:ä valmistettiin kolmessa eri koossa. Tämä Maaru sarjan isoin kynttilänjalka on halkaisijaltaan 11 cm. Väri kirkas (clear). Materiaali puristelasi (lasi). Valmistaja Iittala. Tuikku on valmistettu Suomessa tuotantovuosina 1981-1988. Lasituikun kunto on lähes uudenveroinen.

Tapio Wirkkala oli kuuluisa ja palkittu suomalainen muotoilija sekä kuvanveistäjä. Tapio Wirkkala:a pidetään Suomen uudenaikaisen taideteollisuuden johtavana hahmona. Erityisen tunnetuiksi ovat tulleet Tapio Wirkkala:n Iittala:lle suunnittelemat lasiastiat.

Iittala on vuonna 1881 perustettu maailmallakin suuresti arvostettu kotimainen sisustustuotteisiin ja astioihin erikoistunut design-brändi.

Hieno lisä Iittala, Tapio Wirkkala ja designlasi keräilijän kokoelmiin.

Lisää myymääni suomalaista designlasia

Myyjä

A
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus9,90 €

Huutohistoria

Ei huutoja vielä.

Lisätiedot

Lähtöhinta:7,00 €
Minimikorotus:1,00 €
Sijainti:00130 HELSINKI
Kunto:Hyvä
Lisätty:19.10.2026 klo 12.42
Sulkeutuu:25.10.2026 klo 21.00
Kohdenumero:654211171

Suodattimet

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki
Mainos

Tutustu myös näihin