Item image
Suosittu tuote1 / 1
HyväHelsinki

Osta heti

Sulkeutuu: 15pv 0h

5,00 €

Kuvaus

Ilmailu

harvinainen 'Ilmailu' kirja vuodelta 1971. Kirjoittajat ovat Juhani Kärnä, Esko Hatakka, Jaakko Kaskia, Heikki Riitaho ja Jorma Jalkanen. Piirrokset Ossi Lindfors. Kirja sisältää runsaasti valokuvia ja kuvituksia. Sivumäärä 116. WSOY, 1. uudistettu painos. ISBN 9510022926. Kunto hyvä.

Juhani Kärnän ja viiden muun asiantuntijan laatima ilmailun peruskurssi ilmestyi alunperin vuonna 1967 julkaistussa WSOY:n 'Tiedon Portaat' kirjasarjan 3. osassa. Suuren kysynnän vuoksi kustantaja kiirehti julkaisemaan sen jo heti seuraavana vuonna erillisenä itseopiskelijoille tarkoitettuna kirjasena. Tämä vuoden 1971 ihan oikean kirjan muodon saanut uudistettu toinen painos on tämän kotimaisen ilmailukirjallisuuden modernin klassikon tunnetuin versio ja se on sellaisenaan ollut vuosikymmeniä käytössä myös maamme lentokouluissa ja Suomen ilmavoimien perusopetuksen oppikirjana ja on siten osa sekä kotimaisen siviili-ilmailun että Suomen ilmavoimien historiaa.

Runsaasti ilmailutietoutta ja kuvia sisältävässä 'Ilmailu' teoksessa perehdytään lentämisen teoriaan, lentokonetyyppeihin, lentokoneiden voimalaitteisiin, lentokoneissa käytettyihin raaka-aineisiin ja niiden rakenteeseen, potkureihin, helikoptereihin ja pystysuoraan nouseviin lentokoneisiin, lentokoneiden suunnitteluun ja tuotantoon, lentokoneiden mittaristoon, lentosuunnistukseen, siviili-ilmailuun, lentokenttiin, ilmailuliikenteen palveluihin, lentoturvallisuuteen, lentokoneiden pelastus- ja turvallisuuslaitteisiin, purjelentokoneisiin sekä sotilaslentokoneisiin.

Hieno lisä niin ilmailuharrastajien kuin liikennelentäjän tai hävittäjälentäjän urasta haaveilevienkin kokoelmiin.

Myyjä

A
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus7,90 €

Lisätiedot

Sijainti:00130 HELSINKI
Kunto:Hyvä
Lisätty:22.06.2026 klo 21.02
Sulkeutuu:08.07.2026 klo 04.03
Kohdenumero:646929094
Katselukerrat:0

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos