Ilmari Tapiovaara Domus – harvinainen pienoismallipari





Huutokauppa
650,00 €
50min 53s
Sulkeutuu
Kuvaus
Harvinainen pari puisia pienoismalleja Ilmari Tapiovaaran suunnittelemista Domus-huonekaluista: Domus-tuoli sekä siihen liittyvä pöytä/pulpetti.
Pienoismallit ovat hienopuusepäntasoisesti käsityönä valmistettuja ja rakenteeltaan hyvin tarkkoja. Tuolissa istuin ja selkänoja ovat vaaleaa puuta, kun taas runko, jalat ja käsinojat ovat tummaksi petsattua puuta. Pöydässä on vastaavasti tarkasti toteutettu rakenne ja vinotuet. Viimeistelyssä on käytetty lakkaa.
Tuolin korkeus on noin 10,5 cm ja pöydän noin 10 cm. Tuolin mittakaava on alkuperäiseen Domus-tuoliin verrattuna noin 1:7,5. Esineiden alkuperän ja samaan jäämistöön liittyvän kirjeenvaihdon perusteella pienoismallit ajoittuvat arviolta 1940-luvun jälkipuoliskolle. Tarkkaa valmistusvuotta tai valmistajaa ei kuitenkaan ole pystytty varmistamaan.
Kyseessä eivät ole myöhemmät sarjatuotetut Vitra-tyyppiset designminiatyyrit, vaan vanhat käsityönä valmistetut pienoismallit. Esineet ovat peräisin ASKO-huonekaluihin liittyneen henkilön jäämistöstä, eikä pienoismalleissa ole leimoja tai signeerauksia.
Pienoismallien provenienssia tukee se, että samasta jäämistöstä on säilynyt myös muuta Ilmari Tapiovaaraan liittyvää alkuperäisaineistoa, kuten allekirjoitettuja kirjeitä sekä valokuvia, joiden taustapuolella on Tapiovaaran leimoja. Tämä muu aineisto ei kuulu kauppaan.
Domus-tuoli suunniteltiin vuonna 1946 Domus Academica -opiskelija-asuntolaa varten, ja siitä tuli yksi Ilmari Tapiovaaran tunnetuimmista huonekaluista sekä suomalaisen modernin muotoilun klassikoista.
Vastaavia vanhoja Domus-pienoismalleja esiintyy julkisissa kokoelma- ja kuva-aineistoissa erittäin vähän, eikä samanlaisen tuoli–pöytä-parin julkisia myyntituloksia ole tullut vastaan.
Kunto kuvien mukainen. Esineissä on ikään ja käyttöön liittyvää patinaa. Pöydän kannen saranana toiminut liimapaperi on irronnut, joten kansi on tällä hetkellä irrallaan. Lisäksi yksi pieni naula puuttuu. Muutoin pienoismalleja ei ole kunnostettu tai muutettu.
Myyjä
Toimitus ja maksu
Huutohistoria
Ei huutoja vielä.
















