Jean-Dominique Bauby - Perhonen lasikuvussa - Loisto

Item image
Suosittu tuote1 / 1
HyväHelsinki Kirjakomero

Osta heti

Sulkeutuu: 36pv 18h

3,00 €

Kuvaus

Loisto 2008 Pokkari

Ei merkintöjä

Perhonen lasikuvussa on ranskalaisen Jean-Dominique Baubyn vuonna 1997 julkaistu omaelämäkerta. Bauby (s. 1952) oli ranskalaisen muotilehti Ellen päätoimittaja, joka halvaantui yllättäen vuonna 1995.

Baubyn sairaus oli vaikea aivohalvaus, niin kutsuttu locked-in-oireyhtymä. Hän pystyi liikuttamaan ainoastaan vasenta silmäluomeaan, mutta hänen aivonsa toimivat normaalisti. Baubyn puheterapeutti kehitti hänelle kommunikointijärjestelmän, jossa aakkoset oli järjestetty sen mukaan, miten usein ne esiintyvät ranskan kielessä. Bauby saneli toimittajalle tekstiä silmäänsä räpäyttämällä. Kirjain kirjaimelta syntyi teos, jossa Bauby kuvailee ahdistustaan sekä kertoo tarinoita paikoista, joissa hän käy omissa muistoissaan ja mielikuvituksensa siivin.

Bauby kuoli 9. maaliskuuta 1997, vain muutama päivä kirjansa ilmestymisen jälkeen.

Kirjasta on tehty samanniminen elokuvasovitus vuonna 2007. Elokuvan ohjasi Julian Schnabel, ja se sai neljä Oscar-ehdokkuutta.

Myyjä

R
Yritys Kirjakomero

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus3,00 €
NoutoIlmainen

Lisätiedot

Sijainti:00610 HELSINKI
Kunto:Hyvä
Lisätty:17.03.2026 klo 00.24
Sulkeutuu:14.07.2026 klo 21.08
Kohdenumero:640107883
Katselukerrat:4

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos