Jonathan Swift: Gullivers resor (hela verket)

Item image
Item image
Item image
Item image
Suosittu tuote1 / 4
HyväHanko

Osta heti

Sulkeutuu: 119pv 16h

5,00 €

Kuvaus

Jonathan Swift: Gullivers resor. + Författaren och hans verk. Efterskrift av Alb. Cavin

  • Bokfrämjandet, [inget årtal i boken]; Inbunden bok med rygg av skinnimitation; 312 sidor; Illustrerad med gravyrer av Gavarni
  • Inbet skyddsomslag, annars är boken i prima skick
  • PRIS: 5 euro + frakt  6 euro som litet postpaket inom Finland  eller som registrerat brev till Åland = 11 euro
  • GÖR SÅ HÄR: Klicka Osta = Köp, så får du ett automatiskt mejl från huutonet. Där hittar du säljarens epostadress och kontonummer. Betala t.ex. boken/tidningen + fraktkostnaderna eller be säljaren om räkning. Om du beställer flera objekt av samma säljare kan du vänta med att betala tills hela paketets innehåll är klart. Meddela säljaren vad paketet ska innehålla så skickar hen en räkning mejl.
  • Postpaket till Åland är dyrare än paket inom övriga Finland. T.ex. 7 euros paket till finska fastlandet kostar motsvaras av ca 12 euros postpaket till Åland eller 11 euros matkahuolto-paket till Mariehamn. Fråga säljaren om fraktkostnader utanför Finland.

Lemuel Gulliver, läkarstuderande i Cambridge, lider skeppsbrott på fyra mycket märkliga ställen på sin färd mot Ostindien. Han hamnar först i landet Lilliput, där allt är litet och människorna är små som teskedar. Till en början ses Gulliver som en jätte och en fiende men så småningom blir han vän med folket och deras kung.

Nästa resa för Gulliver till jättelandet Brobdingnag där han tvingas undfly jättebin och råttor. Därefter besöker han den flygande ön Laputa och Houyhnhnmernas land, där befolkningen ser ut som hästar.

Gullivers resor blev enormt populär då den utkom, mest på grund av Jonathan Swifts klockrena samhällskritik. Boken är en satir och osar av vrede mot människans alla dumheter på ett lustfyllt och förlöjligande maner.

Jonathan Swift (1667-1745) var en irländsk-brittisk författare, essäist, poet och satiriker. Han brukar betraktas som en av världslitteraturens största satiriker. Hans mest berömda verk är Gullivers resor.

Den  här utgåvan är försett med trevliga gamla illustrationer och en ingående presentation av verket i det likaså illustrerade efterordet.

sökord: klassiker allegorier satirer humor samhälle 1700-talet svenska böcker 

Myyjä

h
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus6,00 €
Toimitusehdot:

Lisätiedot

Sijainti:10900 HANKO
Kunto:Hyvä
Lisätty:04.07.2026 klo 03.31
Sulkeutuu:01.11.2026 klo 02.26
Kohdenumero:647691488
Katselukerrat:0

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos