kaksi KGB:n arkistovalokuvaa - Kolmas Valtakunta








Huutokauppa
9,00 €
4pv 11h
Sulkeutuu
Kuvaus
Koko: 80 mm X 125 mm. Kuva-aihe: V2 -rakettiohjelma. Sodan loppuvaiheessa Saksa kykeni luomaan V2-raketin, joka oli ääntä nopeampi, nykyisten ballististen ohjusten edeltäjä. Nämä kaksi kuvaa on otettu sodanjälkeisestä, brittien johtamasta Backfire-operaatiosta 1945, jonka tarkoituksena oli testata näitä raketteja ja ymmärtää niiden teknologiaa. Laukaisualusta sijaitsi Cuxhavenissa, Saksassa. Raketin pääsuunnittelija, Wehrner von Braun, antautui amerikkalaisille veljensä ja muutaman rakettiohjelmaan osallistuneen kanssa, välttääkseen joutumisen Neuvostojoukkojen vangiksi. Sodan jälkeen von Braun siirtyi amerikkalaisten palvelukseen. Backfire-operaatio oli brittien johtama, eikä ole tietoa, miten näiden kuvien negatiivit joutuivat NKVD:n käsiin, ja sitä kautta KGB:lle.
Kuvan historia: Toisen Maailmansodan lopussa Stalinin salainen poliisi NKVD sai haltuunsa suuren määrän Natsi-Saksan kuvaamaa materiaalia, kuvanegatiiveja. Osan näistä oli kuvannut Adolf Hitlerin hovikuvaaja, Heinrich Hoffmann. NKVD:n seuraaja, KGB, ryhtyi vedostamaan näitä negatiiveja ja syöttämään niitä mustille markkinoille. Siksi näitä vedoksia on muutamilla eurooppalaisilla ja aasialaisilla sivustoilla myynnissä, yleensä kovaan hintaan. Esimerkkinä tällaisesta sivustosta on brittiläinen Sally's Antiques, jolla on myynnissä muutamia KGB:n vedoksia, yli sadan punnan yksikköhintaan.
Kuva on ostettu Kiovan militaria markkinoilta. Negatiivisen palautteen johdosta rajaan asiakkaista pois venäläistaustaiset henkilöt. En siis myy näitä kuvia venäläistaustaisille. En voi sille mitään, että venäläistaustaiset eivät tunnu tietävän mitään mustavalkokuvien vedostamisesta.
Myyjä
Toimitus ja maksu
Huutohistoria
Ei huutoja vielä.
















