Katharine Hepburn: Minä

Osta heti
Sulkeutuu: 19pv 10h4,00 €
Kuvaus
Kertomuksia elämästäni
"Vuonna 1933 debytoinut Katharine Hepburn herätti ensimmäisistä elokuvistaan lähtien huomiota naisellisella intelligenssillään ja tahdonlujuudellaan. "Kamera rakasti enemmän Garboa ja Monroeta, Davis ja Crawford osasivat herkemmin vastata sen vaatimuksiin, mutta ainoastaan Hepburn toi elokuvaan etäistä, näyttämöllistä, melkein klassista grandeufta", kirjoitti The Sunday Times viime vuonna, jolloin 84-vuotias Hollywoodin "uusi nainen", "filmimaailman Eleanor Roosevelt" julkaisi muistelmansa.
Hollywoodin kulta-aika suurine tähtineen, ohjaajaneroineen, komedioineen, tragedioineen ja veijaritarinoineen on tallella tässä kirjassa. Kerronnasta kuuluu väärentämätön hepburnilainen korostus, sama merkillinen ylväyden ja sähäkkyyden yhdistelmä, joka sulatti kitkerän Humphrey Bogartin mainiossa veneseikkailussa Afrikan kuningatar.
Näyttelijä Spencer Tracy oli Katharine Hepburnin suuri rakkaus. He elivät yhdessä kaksikymmentäseitsemän vuotta Tracyn ollessa koko ajan avioliitossa toisen kanssa, ja tekivät kymmenkunta yhteistä elokuvaa. Suurin rakkauskohtaus näyteltiin kuitenkin valkokankaan ulkopuolella. Näyttämönä huone, vuode jolla Tracy lepäsi ja lattia jolle Hepburn oli ojentautunut. Yö oli se, jona Spencer Tracy kuoli." [takakansi]
Profiili-sarja. WSOY 1992, 1. painos. Kovakantinen.
Hieman kulumaa.













