Kerkkä 26/6/26 Arabia "Illusia" -mukit 6 kpl






Huutokauppa
20,10 €
3pv 10h
Sulkeutuu
Kuvaus
HUOM, VAIN NOUTO HYVINKÄÄN KERKKÄ KIERRÄTYSKESKUKSESTA!
Muodon suunnittelija Heikki Orvola, koristeen Fujiwo Ishimoto.
Tuotannossa 1999-2010.
Materiaali vitroposliini joka kestää hyvin käyttöä ja konepesua.
Tilavuus 0,3 L, korkeus 9,5 cm, halkaisija 8,3 cm.
Hyvin vähäisiä käytön jälkiä.
Heikki Orvola (s. 1943) on suomalainen muotoilija sekä lasi- ja tekstiilitaiteilija. Vuonna 1968 hän valmistui Taideteollisuusoppilaitoksen keramiikkataiteen osastolta ja Kaj Franck kutsui hänet suunnittelijaksi Nuutajärven lasitehtaaseen, jossa hän työskenteli 15 vuotta. Nuutajärven lisäksi hän on työskennellyt muun muassa Arabialle, Iittalalle ja Marimekolle. Vuosina 1977-1989 hän toimi lasin ammattitekniikan opettajana Taideteollisessa oppilaitoksessa. Hänet on palkittu muun muassa Pro Finlandia -mitalilla vuonna 1984 sekä Kaj Franck -muotoilupalkinnolla vuonna 1998 ja hänelle myönnettiin professorin arvonimi vuonna 2002.
Fujiwo Ishimoto (s. 1941) on japanilaissyntyinen tekstiili- ja keramiikkataiteilija, joka on asunut Suomessa vuodesta 1970. Marimekolle hän työskenteli vuosina 1974-2006, joiden aikana hän suunnitteli Marimekolle noin 400 painokangasmallia. Vuonna 2020 hän palasi kotiseudulleen Tobeen ja siellä hän loi Mustakivi -nimisen keramiikkastudion, jossa hän suunnittelee ja tekee keramiikkaa käsityönä. Hän käyttää erityisesti luontoa inspiraationsa lähteenä.
Arabia oli suomalainen muotoiluyritys, joka erikoistui fajanssin sekä posliinin käsittelyyn. Vuonna 1873 Rörstrand rakennutti Helsinkiin suomalaisen tytärtehtaan, Arabian, jonka tuotanto alkoi lokakuussa 1874. Arabian tehtaasta muodostettiin osakeyhtiö vuonna 1885 ja vuonna 1916 Rörstrand myi tehtaan koko osakekannan suomalaisille. Tehdas siirtyi Wärtsilä-yhtymän omistukseen vuonna 1948 ja vuonna 1990 Hackman-konserni osti Arabian. Nykyään Arabia on Fiskars-konserniin kuuluvan Iittalan tuotemerkki.
HUOM,VAIN NOUTO HYVINKÄÄN KERKKÄ KIERRÄTYSKESKUKSESTA!
Emme lähetä tuotteita, varmistathan huutaessasi, että pystyt noutamaan tuotteen Hyvinkäältä. Maksu noudon yhteydessä Kerkän kassaan käteisellä tai kortilla. TUOTE NOUDETTAVA VIIKON KULUESSA HUUDON PÄÄTYTTYÄ! Kohteet myydään siinä kunnossa, kun ne ovat. Kaikki myytävät kohteet ovat lahjoituksia ja suurin osa niistä on käytettyjä. Sinulla on mahdollisuus käydä tutustumassa kohteisiin Kerkkä kierrätyskeskuksessa aukioloaikoina tai pyytää niistä lisätietoja ja tarkempia kuvia, mikäli haluat nähdä lisää yksityiskohtia.
HUOM! Tämä kohde on käytetty ja siinä voi olla käytön jälkiä.
Hämeenkatu 11, Hyvinkää
Tarkasta aukioloajat fb-sivuiltamme https://www.facebook.com/kikekierratyskeskus
Myyjä
Toimitus ja maksu
Huutohistoria





















