Kirja Jesse turvakoira (Mervi ja Marvi Jalo), kovakantinen





Kuvaus
Myynnissä Merja ja Marvi Jalon kirja Jesse turvakoira. Kirja on Jesse-sarjan osa numero 9. Kovakantinen. WSOY, painettu vuonna 2008, sivuja 153 kpl.
Hyväkuntoinen, ei sivutaitoksia eikä merkintöjä, priimakuntoiset sivut. Kirjan etukanteen on jäänyt hintalapusta pieni kulma ja takakannessa on harmaita tahroja, jotka saa pois puhdistamalla.
Tekstejä kirjan takaa:
”Koiranelämää ja hauskoja hetkiä Jessen kanssa
Jenna ja Hannele lähtevät ulkoiluttamaan koiria ja päättävät kokeilla uutta kävelyreittiä. He päätyvät alkoholistien yömajan tienoolle, jota Jesse tuntuu inhoavan. Tyttöjen kummastukseksi lempeä Jesse käyttäytyy uhkaavasti, kun lähistöllä on humalaisia. Tyttöjäkin pelottaa. Jenna on kiitollinen isosta turvakoirastaan, joka puolustaa häntä kaikkia vaaroja vastaan.
Sitten tytöt törmäävät Tippaan – ajokoiraan, jota on pahoinpidelty. Jäljet johtavat juopon Sörsselssönin pihamaalle. Epätoivoiset tytöt miettivät päänsä puhki, miten voisivat auttaa rampaa Tippa-raukkaa. Jotain olisi tehtävä ja pian.”


















