Kohtalona köyhyys? - Irene Khan - 1.p.Uusi

Item image
Suosittu tuote1 / 1
UusiHelsinki Kirjakomero

Osta heti

Sulkeutuu: 101pv 17h

6,00 €

Kuvaus

Wsoy 2009 Pehmeäkantinen

Amnesty international 1.painos

2x kuvaliite

Kohtalona köyhyys? Miten oikeuksien puute syventää köyhyyttä

Miljardi ihmistä koittaa tänäkin päivänä selvitä alle dollarilla päivässä. Köyhyydessä elävä ihminen on turvaton, äänetön ja vailla mahdollisuuksia vaikuttaa omaan tulevaisuuteensa. Siksi köyhyys on aikamme suurin ihmisoikeusongelma.

Amnesty Internationalin pääsihteeri Irene Khan tarkastelee kirjassaan köyhyyttä ennen kaikkea vapauden riistona. Hänen mukaansa köyhyys syvenee niin kauan kuin se halutaan nähdä vain taloudellisesta näkökulmasta. Köyhyyden kitkeminen onkin aloitettava syvimmässä alhossa elävien perusturvasta ja kunnioituksesta; ja muistettava, että molemmat pitävät sisällään oikeuden tulla kuulluksi. Kirjan lukuisat esimerkit myös osoittavat, että ihmisoikeuksiin panostamalla köyhyyteen voidaan puuttua taloussuhdanteista huolimatta. ”Irene Khan tekee vakuuttavaa työtä osoittamalla, miten ratkaisu köyhyyden kitkemiseen löytyy ihmisoikeuksista.”
Kofi Annan, YK:n pääsihteeri vuosina 1997-2006

”Hyvin argumentoitua tavanomaisen köyhyysajattelun kritiikkiä. Kieli välttää ammattislangin mutta on silti käsitteiltään johdonmukaista ja tarkkaa.”
Sakiko Fukuda-Parr, kansainvälisten suhteiden professori, The New School, New York

WSOY on julkaissut teoksen yhteistyössä Amnesty Internationalin kanssa.

Myyjä

R
Yritys Kirjakomero

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus5,00 €
NoutoIlmainen

Lisätiedot

Sijainti:00610 HELSINKI
Kunto:Uusi
Lisätty:18.05.2026 klo 09.34
Sulkeutuu:15.09.2026 klo 08.27
Kohdenumero:644561723
Katselukerrat:1

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos