Kristiina Koivunen - Kirkuk: Baba Gurgurin kaupunki (nid.)



Kuvaus
Hajoaako Irak? Kuka saa Kirkukin?
Öljykaupunki Kirkukin asukkaat elävät sotilaiden, ISIS-terroristien, Iranin tukemien PMF-taistelijoiden ja monen tiedustelupalvelun agenttien keskellä. Läänin etelärajan kylissä valvoo päivisin Irakin armeija ja öisin ISIS.
Jos Irak hajoaa useaksi valtioksi, niiden rajoista taistellaan kiivaasti. Kirkukin läänissä valmistautuminen on jo alkanut: yhden aseistetun ryhmän ottaessa vallan toiselta seuraa etninen puhdistus.
Kristiina Koivunen on seurannut Kirkukin elämää ja taistelua terrorismia vastaan kymmenen vuotta. Matkat Kirkukiin ovat olleet dramaattisia, mutta usein elämä kuumien uutisten keskellä on arkipäiväistä.
-------------------------------
Kuvan pehmytkantinen kirja - kuin pokkarikoko.
KUNTO | erinomainen. Kirjakauppakulumaa. Ei merkintöjä.
TOIMITUS kirjepostin mukana (suojataan paperilla mahdollisuuksien mukaan). Kirjeissä ei ole seurantaa.
Kuuskulma toimii ainoastaan verkossa. Tuotteissa ei siis ole noutomahdollisuutta. (Lukisithan muutenkin ohjeistuksen - sekä esimerkiksi postitusaikatauluihini liittyvät tiedot ohesta.)
--------- [VK] geo
















