Led Zeppelin - laulu jää pystyyn (1976) Erikoisjulkaisu 2DVD



Kuvaus
Kuvien tupla-DVD suomeksi tekstitettynä ja suomikansin
Led Zeppelin – laulu jää pystyyn / Led Zeppelin: The Song Remains the Same - Erikoisjulkaisu (2DVD) *
New Yorkissa. Konsertissa. Bändi joka yhdisti rockin ja bluesin musiikin historiaan.
Nyt on maailman suurimman ja vaikutusvaltaisimman rockbändin faneilla taas syytä jonottaa. Tässä Led Zeppelinin vuoden 1973 New Yorkin konserttien ympärille rakennetussa lumoavassa elokuvassa kuullaan "Rock and Roll", "Stairway to Heaven", "Whole Lotta Love" ja monta muuta tunnettua kappaletta. Bändin jäsenet valvoivat elokuvan ääniraidan remasterointia ja Dolby 5.1 -remiksausta.
Esitysten, fantasiajaksojen sekä Jimmy Pagen, Robert Plantin, John Paul Jonesin ja edesmenneen John Bonhamin kotikuvien lisäksi tarjolla on harvinaista lisämateriaalia, kuten uusia kappaleita. Yhdessä ne muodostavat täydellisen Madison Square Garden -konserttikokemuksen.
Laulu jää pystyyn. Eikä kaadu myöskään tämän bändin voima tai paikka rockin historiassa. Tämä on versio jota fanit ovat odottaneet.
Ohjaus: Peter Clifton, Joe Massot
Pääosissa: John Bonham, John Paul Jones, Jimmy Page, Robert Plant
Valmistusvuosi: 1976
Kesto: 2 h 12 min
Bonukset
- Ensiesitys: kaksi ennenjulkaisematonta esitystä: "Celebration Day" (työversio) ja "Over the Hills and Far Away"
- Misty Mountain Hop ja The Ocean TV-arkistomateriaalia: Led Zeppelinin ryöstö vuoden -73 konserttien aikana, Robert Plantin BBC-haastattelu sekä vuoden 1973 Tampan uutiset
- Alkuperäinen elokuvatraileri
















