Lehti Saksan ajoneuvo Hakaristi BMW moottoripyörä

Item image
Item image
Item image
Suosittu tuote1 / 3
HyväUlkomaat

Osta heti

Sulkeutuu: 105pv 8h

20,00 €

Kuvaus

Hakaristi Saksa oli vuonna 1944 jo syvällä sodan vaikeuksissa. Lehti painattaa lukemista sotilaille ja siviileille, kannessa on rintamalla nuorimies joka huoltaa BMW moottoripyörää.  Ajovalolamppu on peitetty , vain kapea tarpeellinen valokiila, liki kaikki pyörät olivat sivuvaunulla ja kurjat tiet ja vaarallinen maasto oli itärintamalla, Neuvostoliitto ja heidän johtaja Stalin oli  hyvin vahva ja vaarallinen viholllinen. Aluksi näytti siltä, että Neuvostoliitto on helppo valloittaa ja alistaa kapitalismin kahleisiin. Saksan ja johtajan Hitler tavoite oli saada käyttöönsä maapallon suurinmat luonnonvarat,  mineraalit, kaasut ja öljyt, puut , kulta ja timantti kaivokset jne......Pian muuttui ääni kellossa ja vihollisella, Neuvostoliitolla  oli puolellaan aika, heillä ei ollut kiirettä. vaan he kykenivät odottaa rauhassa talven tuloa ja helvetinmoinen pakkanen tulikin, se johti siihen, että Saksa alkaa saada takaiskuja toinen toisensa jälkeen...pelkkä tekniikka ja ihminen vastaan luonto.....huonosti siinä käy jopa ilman vihollista. 

Lehti käsittelee autoja, moottoripyöriä ja liikennettä , sivuja puuttuu noin 20 kpl, paljon mielenkiintoisia auto ja mootoripyörän mainoksia.  Koska sivuja puuttuu on lehti halpa. Pelkän kansikuvan arvolla, monet laittavat lehden raameihin seinälle. 

Koko on noin A4 paperi. Aito lehti, ei jälkipainos kopio tms. on ehdottomasti aito vuodelta 1944.

Kohde on Löbau, Saksen osavaltio , Saksa. Kernaasti yhdistelen huutoja samaan pakettiin. 
Lähetyskulut voi hyvin yksinkertaisesti "alentaa siedettäviksi" sillä usein on postimaksu porrastettu painon mukaan ja lähetyskulu on siksi aivan sama, painaa tavara 1kg tai 5kg. Kun huudat samaan pakettiin myös jotain muuta, postimaksu on kohtuullinen. Myös muut kuriirilähetystavat ovat mahdollisia, niissä usein paketin koko on hinnoittelun peruste, eikä paino.
On järkevää ehkä pyytää sitoumuksetta lisää valokuvia ja katsoa, mitä muuta sama lähde tarjoaa, yli 100 kohdetta!   Huomaa, että kuvat ovat osa kohteen kuvausta ja selityksiä, aivan kaikkea ei ehkä ole kirjoitettu. Kuvat ovat siis oleellinen osa huutokaupan ilmoitusta, pyydän, että katsot  ne huolellisesti läpi. 

Maksu:
Normaalisti voittaja maksaa tilisiirtona minun Suomen Danske Bank  pankin tilille. 

Huutokaupan kohde on se,mikä näkyy valokuvassa ja vain se, minkä näet kuvassa, kuuluu myös kauppaan. Jos valokuvassa ei esim. näy myynti/esittely/laatikkoa, ei se kuulu kauppaan tai joku muu tarvike, jonka oletat olevan mukana, mutta ei ole valokuvassa, sitä ei ole mukana. Älä oleta, vaan kysy silloin tarkennusta. 

Tavaran kunnon määritelmän perusta on aina optinen tarkastelu, en missään tapauksessa kokeile ja testaa joka tavaran toimintaa tai sielunelämää. Siksi on mahdollista, että määritelmässä kohteen kunnossa lukee "hyvä" ja kotona havaitset, ettei koje/esine/kohde toimi. En siis kokeile kaikkia lamppuja, en puhalla joka huuliharppua, en testaa tavaraa.  Usein tavara on maannut pahvilaatikon pohjalla hyvin monet vuodet. Tiedossa olevan vian ilmoitan aina, en pimitä tai  juksaa,mutta aivan kaikkea en minäkään tiedä.
Koska kaupan on  käytetty tavara, voi niissä olla naarmuja ja muita käytön jälkiä.
Voit aina ennen kauppaa soittaa minulle, katson kohdetta tarkasti, tai pyytää siitä lisää valokuvia !   Pienen murto-osan olen ostanut kaverilta Belgiasta,kun hän purkaa ja tyhjentää taloja ja asuntoja. Olen ostanut  ne itselleni omaan käyttöön/ keräilyyn ja kun aikaa kuluu usein vuosi pari,  tai rahapula vaivaa, yritän kaupitella tätä omaa tavaraani halvalla eteenpäin. Vanhan tavaran kaupittelusta ei yleensä tule edes voittoa, mutta tappioita voidaan edes minimoida. Kyseessä on kauppa yksityiseltä yksityiselle ja palautusoikeus on poissuljettu. Kauppa on ns. Privat to Privat. 

Halvin on ns. Pikku-Paketti DHL, saa painaa 2 kg ja maksaa 9,90 EUR  ( ei seurantanumeroa ) 

DHL paketti 5 kg painon asti maksaa 16,99 EUR, usein kerätään samaan pakettiin useampi tavara. Kirjat ja paperi tuotteet , dokumentit yms. maksavat Saksan Postin kulujen mukaan noin 5 eur. Mutta poikkeuksia on helppo tehdä myös alaspäin. 

HUOM: Vain 16,99 EUR maksavalla DHL paketilla on seurantanumero. Jos se on tärkeä sinulle, niin valitse DHL paketti toimitustavaksi ja mainitse asiasta myyjälle. 

Ole hyvä ja lue ehdot läpi ennen huudon antoa !
 

Myyjä

0
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus5,00 €
Toimitusehdot:Tavara lähtee 1-3 vrk kuluttua siitä, kun maksu on saatu.

Lisätiedot

Sijainti: Ulkomaat
Kunto:Hyvä
Osasto:1939-1945
Lisätty:01.06.2026 klo 17.18
Sulkeutuu:19.09.2026 klo 17.15
Kohdenumero:645508499
Katselukerrat:2

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos