lux continua "virtaava valo" - Hyvinkään kirkko

Item image
Suosittu tuote1 / 1
HyväNuutajärvi

Osta heti

Sulkeutuu: 97pv 6h

6,00 €

Kuvaus

Kirkon ei tarvitse olla muodoltaan tavanomainen, on muodon vapaus, yksi muoto ei ole toista pyhempi.

Näin kuvaili arkkitehti Aarno Ruusuvuori ajatuksiaan, kun hän hahmotteli tulevaa Hyvinkään kirkkoa. Ruusuvuori halusi tehdä kirkon, joka olisi kuin päivänvalo ja jota ilmentäisi idea "virtaavasta valosta" (lux continua).

Ruusuvuoren ultramoderni hahmotelma toteutuikin Hyvinkään kirkossa, joka vihittiin käyttöön tammikuun lopussa 1961.

Tämä arkkitehtonisia perinteitä muuttanut kirkko jakoi jo suunnittelu- ja rakennusvaiheessa paikkakuntalaisten mielipiteitä. Sen rakentamiseen pääsi moni hyvinkääläinen mukaan. Valmistuttuaan Hyvinkään kirkkoa ovat ihmetelleet ja ihastelleet vierailijat ympäri maailman.

Ajan kuluessa Hyvinkään kirkosta on tullut myös monelle hyvinkääläiselle yksi paikkakunnan rakkaimmista maamerkeistä, jonka suojiin seurakuntalaiset kokoontuvat pyhä toisensa jälkeen kristillisen uskon virtaavaan valoon. [takakansi]

 

Hyvinkään seurakunta 2011. Kovakantinen.

 

Hieman kulumaa; sisäsivuilla loivaa aaltoilua läpi koko teoksen.

Myyjä

a
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus5,00 €
NoutoIlmainen
Toimitusehdot:XXS-paketti (toimitetaan postilaatikkoon).

Lisätiedot

Sijainti:31160 NUUTAJÄRVI
Kunto:Hyvä
Lisätty:12.05.2026 klo 15.25
Sulkeutuu:09.09.2026 klo 13.56
Kohdenumero:644179945
Katselukerrat:0

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos