Maija-Riitta Ollila: Lauman valta

Item image
Suosittu tuote1 / 1
HyväNuutajärvi

Osta heti

Sulkeutuu: 117pv 22h

4,00 €

Kuvaus

"Yksinäisyyden ja yksin yrittämisen aika on ohi. Yksilöllistyneet ihmiset ovat valmiita liittymään laumoihin uudella tavalla. Laumat palaavat, mutta erilaisina kuin ennen. Ennen laumat valitsivat ihmisensä. Nyt ihminen valitsee laumansa: hän shoppaa myös laumoja. Hän haluaa liittyä ekstaattisen ilon laumoihin ja oppia hallitsemaan laumojen tuhoisaa puolta. Hän etsii viisastuvia laumoja ja yhteisöjen turvaa. Hän oppii hitaasti globaalin lauman jäseneksi.

Jotta päästäisiin tulevaisuuden parempiin laumoihin, on silmättävä tämän hetken laumojen haasteita. Millaista on elää viiva-koodiyhteiskunnassa? Miten laumailmiöt jylläävät mediassa? Mitkä ovat nykyisten laumojen arvot? Ovatko eettiset laumat mahdollisia? Kuka johtaa laumoja - vai johtaako kukaan?

Valtiotieteen tohtori, filosofi Maija-Riitta Ollila pohdiskelee analyyttiseen, persoonalliseen tapaansa yksilön ja lauman suhdetta. Lauman valta -kirjassa Ollila laajentaa edellisen kirjansa Persoonan valta (2005) näkökulmaa vallan olemuksesta yksilöstä yhteisöön." [takakansi]

 

Edita 2008, 2. painos. Kovakantinen.

 

Hieman kulumaa.

 

Myyjä

a
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus5,40 €
NoutoIlmainen
Toimitusehdot:Postin pikkupaketti kotiin (seuranta; toimitetaan postilaatikkoon). Kirjeessä 4,10 (helpostikuori).

Lisätiedot

Sijainti:31160 NUUTAJÄRVI
Kunto:Hyvä
Osasto:Psykologia
Lisätty:20.07.2026 klo 19.28
Sulkeutuu:16.11.2026 klo 06.14
Kohdenumero:648792287

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos