Mälarpirater: Skärgårdsäventyr av Sigfrid Siwertz

Item image
Item image
1 / 2
HyväHanko

Osta heti

Sulkeutuu: 70pv 17h

1,00 €

+ palvelumaksu 0,43 €

Kuvaus

Sigfried Siwertz: Mälarpirater

  • Bonniers 1967; häftad bok, 135 sidor, tecknade illustrationer

  • Sned rygg och med vikt hörn på bakpärmen. I ganska gott skick inuti. Några vikta hörn i början av boken.

  • PRIS: 1 euro + frakt som brev 4 euro inom Finland och Åland = 5 euro ELLER frakt 6 euro som spårbart paket hem i brevlådan inom Finland (ej Åland: se nedan) = 7 euro f (OBS! Det finns plats för fler böcker av samma säljare i samma paket med samma gemensamma fraktkostnader. Se t.ex. svenska - Haku - Huuto.net) ELLER som huutoturvapaket enl. taxa

  • GÖR SÅ HÄR: Välj antingen huutoturva ELLER kontakta säljaren och köp direkt av hen, så får du säljarens kontaktuppgifter. Betala t.ex. boken/tidningen + fraktkostnaderna (t.ex. via bank eller Mobilepay) eller be säljaren om räkning. Om du beställer flera objekt av samma säljare kan du vänta med att betala tills hela paketets innehåll är klart. Meddela säljaren vad paketet ska innehålla så skickar hen en räkning mejl. Köparen får paketets språningsnummer när betalningen är gjord.

  • Postpaket till Åland är dyrare än paket inom övriga Finland. T.ex. 6 euros paket till finska fastlandet kostar motsvaras av ca 15 euros postpaket till Åland. Fråga säljaren om fraktkostnader utanför Finland. I vissa fall är brev till Åland billigare och eftersom breven tullas får de en registernummer. Fråga säljaren om detta är möjligt.

  • Observera att jag inte kan ansvara för brev som posten ibland tappar bort eller delar till fel adress. Tryggaste alternativet är alltid att betala lite mera för frakten och välja postpaketet som har en spårningsnummer, i synnerhet om boken ifråga är mera värd. I så fall kan det också löna sig att köpa ett lite större paket, där det finns plats för flera böcker av samma säljare. Köparen kan få bild ab färdigfrankerat brev som bevis.

"Ja, Georg tyckte, att nu hade han blivit man. Han kände dunkelt mannens glädje åt livets vildhet och rikedom, där han satt med sitt knåp ute i den stora, kalla försommarnatten. Tack, att allt ej är trångt och ljumt som i stugan hos mor! Tack för farorna och ansvaret!"

I början av sommarlovet lånar Georg tillsammans med lillebrodern Erik och deras vän Fabian, segelbåten Vindrosen, för att segla omkring på Mälaren. Mälarpirater är ett slags ungdomsbok i Mark Twain-anda, men kan samtidigt läsas som en roman där man får följa Georgs utveckling. Hans insikt och mognad som förändras under seglingsresan. Men Mälarpirater är även en kärleksfull skildring av Mälaren i alla dess tillstånd som storm och stiltje, om sländors flygvägar över blankt vatten och om stränder och magiska öar. 

Sigfrid Siwertz använder sig av en näst intill poetisk prosa som han i de senare verken nästan aldrig uppnådde. Under skrivprocessen var han starkt influerad av Henri Bergson, en fransk filosof vars teorier om den fria viljan förändrade Siwertz författarskap i grunden.

sökord: pojkböcker ungdomsböcker segling uppväxtskildringar Sverige svenska klassiker segelbåtar ungdomar

Myyjä

h
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Maksutapa:Huuto Turva
Toimitustapa:
Toimitus5,40 €
NoutoIlmainen

Lisätiedot

Sijainti:10900 HANKO
Kunto:Hyvä
Lisätty:30.08.2026 klo 13.22
Sulkeutuu:27.12.2026 klo 14.19
Kohdenumero:651514364

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki
Mainos

Tutustu myös näihin