Malcolm Bosse: Sotalordi (sid. Wsoy 1983)



Osta heti
Sulkeutuu: 32pv 17h5,00 €
Kuvaus
Kovakantinen kansipapereilla.
(ensimmäinen, tyhjä esilehti on poistettu siististi)
837 sivua
Malcolm Bosse: Sotalordi
Wsoy 1983
Alkuteos: The Warlord (1983)
Säkeet suomentaneet Pertti Nieminen, Anu Niroma, Pentti Saarikoski
Kiina vuonna 1927. Kuohuva valtakunta on astumassa uuteen aikaan. Mao Tse-Tung ja Tšinang Kai- šek ovat aloittaneet taistelun lopullisesta voitosta. Maa on tulvillaan vallankumouksen jaloista paenneita venäläisiä ja länsimaalaisia keinottelijoita. Tähän kaaokseen yrittää luoda järjestystä sotalordi Tang, maataan ja kansaansa palavasti rakastava mies.
Malcolm Bosse vyöryttää eteemme tuona ajan kaikessa kirjavuudessaan: taistelut, rosvojoukot, väkivallan, bordellit, ylimystön joka luulee ettei mikään muutu, talonpojat ja riksakulit joiden kärsimyksellä ei tunnu olevan rajoja. Bossen kuvaamat ihmiset tulevat lukijalle läheisiksi ja painuvat mieleen kaikkine ristiriitaisuuksineen.
Tang on sotalordi, joka ajaa sotilaansa hurjiin taisteluihin, mutta hänen sydämessään on sijaa myös hellyydelle. Vera Rogatševa on tsaarinajan aristokraatti, kaunis ja arvoituksellinen nainen joka on antautunut monen miehen rakastajattareksi säilyttääkseen henkensä. Philip Embree on tullut Kiinaan nuoren, innokkaana lähetyssaarnaajana. Kovat kokemukset paljastavat hänessä soturin ja seikkailijan. Saksalainen asekauppias Erich Lückner on käynyt läpi sodan kurimuksen ja joutunut venäläisten vangiksi. Häntä ajaa sammumaton kostonhalu.
Sotalordi on tarina rohkeudesta, intohimosta ja petoksesta. Bosse on luonut mahtavan seikkailun, joka tempaa mukaansa ensi lehdiltä lähtien.














