Item image
Item image
Suosittu tuote1 / 2
HyväSastamala

Osta heti

Sulkeutuu: 119pv 12h

10,00 €

+ palvelumaksu 0,79 €

Kuvaus

Veikko Vehviläinen/ Jarkko Kemppi: Mannerheim-ristin ritari 15 -

Minerva 2015, kovankantinen kuvakansin, 260 sivua + kuvaliite ja lähdesivut

Vehviläisen elävästi kirjoittama sotapäiväkirja tuo valoa sodan tapahtumiin aliupseerin näkökulmasta. Se on autenttinen kuvaus rintamaolosuhteista ja taistelun keskellä osoitetusta kylmäpäisyydestä ja rohkeudesta. Alikersantti Vehviläinen on jäänyt eristyksiin omista joukoistaan, mutta säilyttää ryhmänsä kanssa taistelukykynsä ja hermonsa epätoivoiselta tuntuvassa tilanteessa.

Mannerheim-ristin ritarin arvon Vehviläinen sai syyskuussa 1941. Nimityksen taustalla olivat hänen ansionsa heinäkuussa 1941 käydyissä taisteluissa.

Jalkaväkirykmentti 9 perustettiin kesällä 1941 Kontiolahdella. Rykmentti kuului 7. Divisioonaan. Rykmentin raskain vaihe sijoittui heti jatkosodan alkuun. Laatokan Karjalan valtauksessa rykmentti kärsi suuria tappioita, koska vihollisen asemien murtaminen vaati paljon voimia. Rykmentti menetti jatkosodassa kaatuneina ja kadonneina runsaat 1 000 miestä.

Myyjä

p
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Maksutapa:Huuto Turva
Toimitustapa:
Toimitus6,40 € / 4,80 € (koti)
NoutoIlmainen

Lisätiedot

Sijainti:38300 SASTAMALA
Kunto:Hyvä
Lisätty:06.06.2026 klo 13.22
Sulkeutuu:04.10.2026 klo 04.14
Kohdenumero:645854752
Katselukerrat:0

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos