Marimekko Pieni Ainikki-olkalaukku


Kuvaus
Huudettavana kuvissa oleva käyttämättä jäänyt Marimekko Pieni Ainikki-olkalaukku. Kunto kuvien mukainen.
Huom! Lemmikkitalous
Pieni Ainikki-olkalaukku on valmistettu Mini Unikko –kuosisesta puuvillasta. Laukussa on irrotettava olkahihna ja metallinen kehys, joka napsahtaa kiinni. Materiaali on painettu Helsingissä ja tuote on ommeltu Kiteellä.
Kuosi on painettu indigonsinisellä luonnonvärillä, joka on uutettu suomalaisesta morsinko-kasvista. Värille on luonteenomaista vaalentua pesujen ja käytön myötä sekä valon vaikutuksesta. Säilytä tuote valolta suojattuna. Vältä kosketusta hajusteiden, hiuslakan ja muiden kemikaalien kanssa.
?
Unikko syntyi vuonna 1964, aikana, jolloin kukat eivät kuuluneet Marimekon kuviomaailmaan. Maija Isola halusi luoda tästä teemasta jotakin uudenlaista ja kiinnostavaa, ja suunnitteli kokonaisen sarjan vahvoja kukkakuoseja.
Myyjä
Toimitus ja maksu
Huutohistoria
Ei huutoja vielä.















