Marja Saarenheimo - Esineiden perimmäisestä olemuksesta

Kuvaus
Voisimmeko tarkastella ympärillämme olevia esineitä monipuolisemmin? Pitäisikö meidän pohtia esineiden roolia inhimillisen psyyken kehityksessä ja muuttumisessa?
Suhteemme esineisiin ja tavaroihin on kummallisen ristiriitainen: tavarat nähdään vihollisina, joista on päästävä eroon, mutta samalla tavaroita tuotetaan kaiken aikaa lisää. Mediassa ihastellaan ihmisiä, jotka ovat panneet koko irtaimistonsa myyntiin ja tai minimalisoineet tavaran määrän.
Läheltä katsottuna esineissä paljastuu kauneutta, merkitystä ja välttämättömyyttä ihmisyyden rakentumisessa. Esineet avaavat syvällisen kysymyksen siitä, miten pitäisi ymmärtää ylipäätään ihmisen suhteita ei-inhimillisiin olioihin. On vaikea kuvitella elämää ilman esineitä.
----------------
Kuvan kirja. Nidottu, pahviliepeet. Isompi kuin pokkarikoko.
KUNTO / erinomainen. Ei merkintöjä.
TOIMITUS kirjepostin mukana (suojataan paperilla mahdollisuuksien mukaan). Kirjeissä ei ole seurantaa.
Kuuskulma toimii ainoastaan verkossa. Tuotteissa ei siis ole noutomahdollisuutta. (Lukisithan muutenkin ohjeistuksen - sekä esimerkiksi postitusaikatauluihini liittyvät tiedot ohesta.)
---------- PK Y.L filosofia






![NICCOLO MACHIAVELLI Ruhtinas [Vallankäytön käsikirja] * WSOY](https://images.huuto.net/v1/ac43/e325b622de8c49790558eaeddfb/572824163-card.jpg)






