Item image
Item image
Item image
Item image
Item image
Suosittu tuote1 / 5
HyväNokia

Osta heti

Sulkeutuu: 5pv 1h

580,00 €

Kuvaus

Marjatta Tapiola  "Pan" 18/20 vedos mitat kehysten päältä korkeus n.56cm leveys n.43cm kuva-aukko n.40x28cm

Pan-hahmossa yhdistyy Marjatta Tapiolalle keskeinen kahden maailman jännite: eläimellinen ja kulttuurinen, myyttinen ja nykyinen, voima ja haavoittuvuus. Pan on luontoon sidottu hahmo, mutta hänellä on myös inhimillisiä piirteitä, mikä liittyy Tapiolan tapaan esittää olentoja, jotka ovat jatkuvassa muutoksessa – kuin muodonmuutoksen kynnyksellä.

Marjatta Tapiola (s. 30. huhtikuuta 1951 Sysmä) on suomalainen kuvataiteilija.

Tapiola opiskeli Suomen Taideakatemian koulussa 1969–1974 valmistuen taidemaalariksi. Hänen ensinäyttelynsä oli Jyväskylässä vuonna 1973. Tapiola edusti uusekspressionismia ja teki läpimurtonsa 1980-luvun alussa yhtä aikaa Marika Mäkelän ja Leena Luostarisen kanssa. Hänen teoksiaan on muun muassa Amos Andersonin, Ars Novan, Helsingin kaupungin ja Sara Hildénin taidemuseoissa. Tapiola toimi maalaustaiteen vt. lehtorina Kuvataideakatemiassa 1994–1995.

Tapiola on maalannut lukuisia muotokuvia tunnetuista suomalaisista eri alojen vaikuttajista, muun muassa kirjailija Eeva Joenpellosta (1990) ja pankinjohtaja Sirkka Hämäläisestä (1998). Tapiolan maalaama tasavallan presidentti Sauli Niinistön muotokuva eduskunnan puhemiehenä paljastettiin eduskunnassa helmikuussa 2013.

Tapiolan vanhemmat ovat maanviljelijä Olli Tapiola ja emäntä Kerttu Tapiola (o.s. Peltola). Tapiolan tyttäriä ovat kirjailija Aina Bergroth ja elokuvaohjaaja Zaida Bergroth. Tapiola asuu sukutilallaan Mataristossa Sysmässä

Myyjä

m
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus30,00 €
NoutoIlmainen

Lisätiedot

Sijainti:37100 NOKIA
Kunto:Hyvä
Lisätty:27.03.2026 klo 20.30
Sulkeutuu:25.07.2026 klo 20.28
Kohdenumero:640848013

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos