Mary S. Lovell - Mitfordin tytöt




Osta heti
Sulkeutuu: 66pv 4h21,50 €
Kuvaus
Sodassa ja rakkaudessa
Schildts
2010
Uudenveroinen tai uusi, ei vaikuta luetulta
Tekstin lisäksi useita sivuja mustavalkoisia valokuvia
Kuusi brittiläistä aatelissisarta, joiden värikäs ja kohu sekä skandaalintäyteinen elämä 1900-luvulla herätti laajaa huomiota. He tulivat tunnetuiksi älykkyydestään, julkisuudestaan sekä hyvin erilaista ja vastakkaisista poliittisista näkemyksistään.
Nancy: Kirjailija, joka pilkkasi teoksissaan fasismia.
Pamela: Maaseudun rauhaa ja autoilua rakastanut sisar.
Diana:meni naimisiin brittiläisen fasistijohtajan Oswald Mosleyn kanssa.
Unity: Kehitti pakkomielteen Adolf Hitleristä ja Natsi-Saksasta.
Jessica: Perheen musta lammas, joka valitsi kommunismin.
Deborah: Devon herttuatar, joka eli arvokasta yläluokan elämää.
Mitfordin perheen tyttäret olivat oman aikansa Kardashianit, jotka aiheuttivat kohuja Lontoon seurapiireissä 1930-luvulla.
Mitfordin kuusi kaunista tytärtä syntyivät englantilaiseen aristokraattiperheeseen 1900-luvun alkupuolella. Jo tässä olisi ainekset kiehtovaan saagaan yläluokan elämästä. Mitfordien tarina on kuitenkin uskomattomampi. Mitfordin tytöt - Nancy, Pamela, Diana, Unity, Jessica ja Deborah - olivat aikansa julkimoita ja tyyli-ikoneita, rohkeita ja itsenäisiä naisia, joiden kertomus on 1900-luvun kertomus. Sisarparvi kasvoi ja kehittyi ritirinnan Euroopan kanssa ja eli sen traumaattista historiaa lähempää ja lihallisemmin kuin moni muu. He tunsivat kaikki, he tekivät kaikkea. Heidän ystäväpiiriinsä kuului poliittista ja kulttuurieliittiä Winston Churchillistä Adolf Hitleriin, Charles de Gaullesta John F. Kennedyyn, Cecil Beatonista Evelyn Waughiin. Nancyn ystävät olivat televisiosarja Menneen maailman esikuvia. Mitfordin tytöt olivat kiihkeitä niin rakkaudessa kuin politiikassakin, ja siksi heidän tiensä erosivat rajusti. Diana oli fasisti, Decca kommunisti, ja Unity himoitsi Hitleriä. Nancy oli menestynyt kirjailija, ja vaatimaton Pam omistautui siipikarjalle. Heistä ainoa elossa oleva, Debo, elää herttuattarena Englannin maaseudulla. Eikä heidän sukunsa tarina ole suinkaan päättynyt. Mitfordien jälkeläisiin lukeutuu muun muassa F1-moguli Max Mosley. Mitfordin tytöt on elämäkerta, joka hakee vertaistaan. Se on tarina uskollisuudesta ja rakkaudesta, petoksista ja vihasta, eripurasta ja huumorista. Se on tarina perheestä, jonka tyttäriin ei voi olla rakastumatta tai vihastumatta. Brittiläinen Mary S. Lovell (s. 1941) on entinen kirjanpitäjä, nykyinen elämäkerturi.















