Matti Rönkä HYVÄ VELI, PAHA VELI (Pokkari)


Kuvaus
Matti Rönkä HYVÄ VELI, PAHA VELI (Pokkari)
Kustantajana on Gummerus v. 2011 (5. painos), 245 sivua. Kirja on pehmeäkantinen ja erittäin hyväkuntoinen.
"Helsingin kaduilla ja alamaailmassa kuhisee. Kuka tuo superheroiinia Suomeen ja vielä ohi virallisen tahon, yksityisyrittäjänä? Sellainen ei sovi, ei rikollisille eikä poliisille. Kaikki tuntuvat kääntyvän Viktor Kärpän, Suomesta paikkansa löytäneen paluumuuttajan, puoleen. Viktorin elämä mutkistuu entisestään, kun Suomeen saapuu Viktorin veli Aleksei - samaan aikaan tappavan heroiinin kanssa.
(Laura Norris/ Sanojen aika)
Viktor Kärppä, paluumuuttaja Sortavalasta, on raivannut itselleen paikan Suomesta. Hän keikkuu rakennustelineillä ja pääosin laillisen puolella urakkaporukkansa mukana, tekee pientä harmaata kodinkonekauppaa itään ja pitää täysmustaa laajan palvelun kioskia moottoritien levähdyspaikalla.
Hän on löytänyt kolonsa, vaikka kaipaakin Amerikkaan kaikonnutta Marjaa. Sähköpostin päässä rakkaus tuntuu hiipuvan.
Mutta menneisyys puna-armeijan erikoiskoulutuksessa, Leningradin urheilukorkeakoulussa ja rikollispomo Ryshkovin apurina palaavat muuallekin kuin uniin. Kuka toimittaa superheroiinia Helsinkiin, sen kaikki haluavat tietää ja kysyvät Kärpältä. Pietarissa huhutaan, että asialla ovat suomalaiset. Sillä ikävästi yhtäaikaa tappavan huumeen kanssa Suomeen on tullut Aleksei Kärppä. Voi hyvä veli!
(Gummerus)"
Ostajalle postikulut tai nouto Helsingissä (esim. Lauttasaari).















