Mike Pohjola x2 - Ihmisen poika & Kadonneet kyyneleet 1.p.

Item image
Item image
Item image
Suosittu tuote1 / 3
HyväHelsinki Kirjakomero

Osta heti

Sulkeutuu: 57pv 6h

10,00 €

Kuvaus

Ihmisen poika

Gummerus 2011 Kovakansi 1.painos

607 sivua - Ei merkintöjä, kansipapereissa reunoilla kulumaa

Julius Sariola putoaa lapsena puusta. Pudotus olisi kohtalokas, mutta Juliuksen saapas tarttuu puun oksaan ja Julius pelastuu. Äiti uskoo, että suojelusenkeli pelasti Juliuksen. Uskonnollisessa perheessä kasvavaa Juliusta asia jää vaivaamaan: hän on varma, että Jumala pelasti hänet tarkoituksella. Jossain vaiheessa Julius keksii: hän on Jeesuksen toinen tuleminen.

Mike Pohjola on kirjoittanut monitahoisen kirjan. Ihmisen poika on vahvasti uskonnon leimaama kirja nuoresta miehestä, jolla on jumalallinen tehtävä. Samalla se on kirja 70- ja 80-lukujen taitteessa syntyneistä nörteistä, jotka löysivät roolipelit ja larppaamisen niiden tehdessä maihinnousuaan Suomeen. Kirja kertoo suomalaisesta yhteiskunnasta ja korruptiosta, etenkin Turun taudista, ja kirkon asemasta yhteiskunnassa.

Kadonneet kyyneleet

Gummerus 2008 Pehmeäkantinen 1.painos

Ei merkintöjä

"Eläimille kaikki aurinkoiset päivät ovat kauniita, mutta on myös sellaisia olentoja, joiden päiviä aurinko ei riitä valaisemaan."

Roosan isä on kuollut, eikä koulunkäynti kiinnosta. Äidillä on uusi miesystävä, jonka luona hän mieluummin viettää aikaansa. Roosa ei halua selittää elämäntarinaansa enää yhdellekään psykiatrille. Tuntuu kuin viettäisi puolet kouluajasta juttelemassa kuraattorien ja koulupsykologien kanssa.

Toisaalla, keskellä suurta merta on pieni saari, jossa kasvaa iso omenapuu. Puu on kahden airiin, Punakanelin ja Omenaruusun, koti. Eräänä aamuna kun Punakaneli hyppää alas puusta, hänen jalkansa eivät laskeudukaan omenapuun juurelle, vaan loiskahtavat veteen. Vesi peittää alleen puun juuret ja jokainen aalto nostaa veden pintaa. Saarelta on lähdettävä, keinolla millä hyvänsä, mutta Omenaruusu ei halua jättää kotiaan. Kun Punakaneli yrittää taivutella ystäväänsä, Omenaruusu järkyttyy ja vaipuu syvään uneen. Ainoa tapa pelastaa Omenaruusu on hankkia hänelle airiin kyyneleitä. Matkallaan Punakaneli kohtaa Tasavallan sotureita, jotka käyvät sotaa pahoja Tuonenkielon sotureita vastaan. Tasavallan puolustajilta Punakaneli saa kuulla olevansa suuri sotilas, jonka tehtävä on auttaa kukistamaan Tuonenkielon armeija. Mutta Punakaneli ei halua tarttua aseeseen.

Roosan ja Punakanelin kohtalot kulkevat rinnakkain nuortenromaanin sivuilla. Toden ja mielikuvituksen rajat hämärtyvät heidän etsiessään kadonneita kyyneleitä.  
 

Myyjä

R
Yritys Kirjakomero

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus6,00 €
NoutoIlmainen
Toimitusehdot:Paketissa 8 euroa toimituskuluilla kulkee rajaton määrä kirjoja kokoon tai painoon katsomatta.

Lisätiedot

Sijainti:00610 HELSINKI
Kunto:Hyvä
Lisätty:21.04.2026 klo 09.02
Sulkeutuu:19.08.2026 klo 08.53
Kohdenumero:642608423
Katselukerrat:0

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos