Mirja Vännin piirtämiä joulukortteja 8 kpl






Kuvaus
Kuvat 1 ja 2: Kolme käytettyä pientä joulukorttia, koko 7 cm x 11 cm (ns. koululaiskoko). Kortit ovat kulkeneet nyrkkipostina 1950-luvun lopussa tai 1960-luvulla. Ensimmäisen kuvan korteissa on lievää nuhrautumaa taustapuolella, muutoin ne ovat hyväkuntoisia. Kolmas kortti (maisema) on siistikuntoinen.
Kuva 3: Käytetty normaalikokoinen joulukortti, jonka kuvassa tilhi ja pihlajanmarjoja. Kortti on kulkenut postissa vuonna 1987. Kortissa lievää kulmapyöristymää ja vasemmassa yläkulmassa kuvapuolellakin hieman leimamustetta.
Kuva 4: Kaksi käytettyä normaalikokoista joulukorttia. Joulupukkikortti on kulkenut postissa vuonna 1984, joulumaisema vuonna 1994. Kortit ovat hyväkuntoisia.
Kuva 5: Käytetty normaalikokoinen joulukortti, jonka aiheena rekiajelu. Kortti on kulkenut postissa vuonna 1987. Kortti on hyväkuntoinen.
Kuva 6: Käytetty normaalikokoinen joulukortti, jonka kuvassa tonttu ja vuohi. Kortti on kulkenut postissa vuonna 1991. Kortin oikeassa yläkulmassa kuvapuolellakin leimamustetta, muuten hyväkuntoinen kortti.
Asiasanoja: Mirja Vänni, Mirja Vänni-Seppänen, Mirja Wänni, joulukortti, koululaiskortti, koululaiskoko, pikkukortti, postikortti, joulupukki, tonttu, kelkka, nukke, hevonen, reki


















