Muistelmia ja Mietelmiä Amerikan suomalaisten oloista

Item image
Item image
Item image
Item image
Suosittu tuote1 / 4
HyväKotka

Osta heti

Sulkeutuu: 117pv 3h

125,00 €

Kuvaus

***Huomio, Huomio!!! Kirjaston Poistokirja***

W.K.Durchman: Muistelmia ja Mietelmiä Amerikan suomalaisten siirtolaisten oloista ja sielunhoidosta. Kustannus ja Kirjapaino Osakeyhtiö Sampo 1901. Kovakantinen.

Pastori Väinö Kauno (W. K.) Durchmanin vuonna 1900 julkaisema teos Muistelmia ja mietteitä Amerikan suomalaisten siirtolaisten oloista ja sielunhoidosta on arvokas katsaus 1800-luvun lopun siirtolaisarkeen. Kirjassaan hän kuvaa siirtolaisten uskonnollista elämää ja heidän kohtaamiaan sosiaalisia haasteita Yhdysvalloissa.

Teos valottaa muun muassa seuraavia teemoja:

  • Sielunhoito ja kirkollinen toiminta: Durchman pohtii pappien ja seurakuntien roolia vieraassa ympäristössä sekä sitä, miten siirtolaisten henkistä hyvinvointia pyrittiin tukemaan.

  • Siirtolaisten elinolosuhteet: Kirja tarjoaa konkreettisia havaintoja siitä, millaisissa fyysisissä ja henkisissä olosuhteissa suomalaiset tuohon aikaan Yhdysvalloissa elivät.

  • Sosialistiset ja uskonnolliset ristiriidat: Ajan siirtolaisyhteisöissä kuohui, ja Durchman käsittelee myös siirtolaisten maailmankuvien välisiä jännitteitä.

Historiantutkijoille teos on tärkeä dokumentti suomalaisten siirtolaisten sopeutumisesta ja uskonnollisen identiteetin säilyttämisestä valtameren takana.

Myyjä

c
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus6,40 €
NoutoIlmainen

Lisätiedot

Sijainti:48100 KOTKA
Kunto:Hyvä
Lisätty:21.07.2026 klo 19.52
Sulkeutuu:18.11.2026 klo 20.23
Kohdenumero:648857618

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos